Přidáno 15. Srpen, 2017
Ještě před 40 lety nebyl hluk v nemocnicích problém. Dnes je ale situace jiná – více pacientů, více techniky, a tím pádem i více decibelů. Světová zdravotnická organizace doporučuje 35 dB, realitou je však mnohdy i 70 dB. Co s tím můžeme dělat?

Nejen, že vadí, ale i ohrožuje

Doktoři i sestry pracují pod velkým stresem, potřebují bez problému slyšet jeden druhého a měli by být vždy maximálně soustředění. V tom jim však hlučné prostředí v nemocnicích často brání. Tady však nejde mávnout rukou a říct: „Když nejde o život…”

 

Bez hluku se léčí lépe

 Přemíra hluku ubližuje i pacientům – stresuje je a ruší je i ve chvílích, kdy zrovna spí – protože sluch bohužel vypnout nemůžeme, ani na noc. V klidném prostředí by se uzdravili mnohem lépe a rychleji.

Přemýšlet o tom, jak se v nemocnici šíří zvuk, to nás možná nenapadne jako první. Je ale jisté, že právě akustické řešení  hraje ve zdravotnictví významnou roli – pomáhá pacientům se uzdravit a personálu efektivně pracovat.

Co všechno v nemocnici dělá hluk?

●     Vozíky s jídlem,

●     automatické otevírání dveří,

●     telefony,

●     přesouvání postelí,

●     alarmy,

●     rozhovory pacientů, návštěv i doktorů.

 

Interiéry mu často jen nahrávají

 

Náš sluch se vyvíjel tak, abychom co nejlépe slyšeli v přírodním přirozeném prostředí. A tomu se většina nemocničních interiérů nepodobá ani zdaleka. Dlouhými chodbami se zvuk nese na velké vzdálenosti – rovné plochy odráží zvukové vlny ze všeho nejlíp. Tak vzniká spousta ruchů, které nám nesvědčí.

Hluk neničí jen zdraví lidí ve zdravotnických profesích, učitelé na tom nejsou o moc líp. Zjistěte, jak moc jim dobrá akustika může pomoct v práci.

Nejúčinnějším způsobem, jak se v nemocnicích zbavit toho nejhoršího hluku, je instalace akustických panelů nebo podhledů. Ty spoustu zvuku pohltí a hladinu hluku sníží klidně i o polovinu. Čím více akustických prvků v místnosti, tím méně hluku. To znamená méně bolavých hlav, poškozených uší a stresu.

Jak se hluk zmenšuje, když na nemocniční chodbě přibývají akustické podhledy?

Poslechněte si to sami: