Hluk v nemocnicích škodí všem
Nejen, že vadí, ale i ohrožuje
Doktoři i sestry pracují pod velkým stresem, potřebují bez problému slyšet jeden druhého a měli by být vždy maximálně soustředění. V tom jim však hlučné prostředí v nemocnicích často brání. Tady však nejde mávnout rukou a říct: „Když nejde o život…”
Bez hluku se léčí lépe
Přemíra hluku ubližuje i pacientům – stresuje je a ruší je i ve chvílích, kdy zrovna spí – protože sluch bohužel vypnout nemůžeme, ani na noc. V klidném prostředí by se uzdravili mnohem lépe a rychleji.
Přemýšlet o tom, jak se v nemocnici šíří zvuk, to nás možná nenapadne jako první. Je ale jisté, že právě akustické řešení hraje ve zdravotnictví významnou roli – pomáhá pacientům se uzdravit a personálu efektivně pracovat.
Co všechno v nemocnici dělá hluk?
● Vozíky s jídlem,
● automatické otevírání dveří,
● telefony,
● přesouvání postelí,
● alarmy,
● rozhovory pacientů, návštěv i doktorů.
Interiéry mu často jen nahrávají
Náš sluch se vyvíjel tak, abychom co nejlépe slyšeli v přírodním přirozeném prostředí. A tomu se většina nemocničních interiérů nepodobá ani zdaleka. Dlouhými chodbami se zvuk nese na velké vzdálenosti – rovné plochy odráží zvukové vlny ze všeho nejlíp. Tak vzniká spousta ruchů, které nám nesvědčí.
Hluk neničí jen zdraví lidí ve zdravotnických profesích, učitelé na tom nejsou o moc líp. Zjistěte, jak moc jim dobrá akustika může pomoct v práci.
Nejúčinnějším způsobem, jak se v nemocnicích zbavit toho nejhoršího hluku, je instalace akustických panelů nebo podhledů. Ty spoustu zvuku pohltí a hladinu hluku sníží klidně i o polovinu. Čím více akustických prvků v místnosti, tím méně hluku. To znamená méně bolavých hlav, poškozených uší a stresu.
Jak se hluk zmenšuje, když na nemocniční chodbě přibývají akustické podhledy?
Poslechněte si to sami: