Přidáno 10. Červenec, 2017
Píše se 10. června 2017, nacházíme se v Sázavě nedaleko Prahy. 15 dobrovolníků z 5 společností SAINT-GOBAIN CZ a 2 psi se rozhodli vyhloubit tůň pro obojživelníky a vzácné druhy hmyzu, jakým je například vážka.

Možná si vybavíte zmínky o předešlých dobrovolnických víkendech. Tento byl v pořadí již 5.

A věřte, že skupina (pro někoho možná bláznů) odvedla dobrou a těžkou práci. Pan Vtípil – člen místní organizace Ochránců přírody - nám na dotaz, proč tůň nevyhloubí jednoduše bagr, odpověděl: „Nejsou peníze.“ Bylo tedy jasné, že se jde na věc. Nafasovali jsme lopaty, rýče, kolečka a krásné žluté gumáky ISOVER a začali jsme kopat a hloubit a odvážet hlínu. 

Jak hluboko máme kopat?“, zeptal se kdosi. „Hloubka by měla být na úrovni řeky, takže byste se měli prokopat tak hluboko, až začne voda prosakovat do tůně. Ale to dneska nezvládnete. Takže kopejte, co to půjde. Zkosení tůně dělejte pozvolné, aby žáby mohly z tůně ven. A vykopanou hlínu musíte odvést až támhle dozadu, kde srovnáte nerovný přístup k řece.“, instruoval nás sympatický pan Vtípil.

Snad protože nás většina byla žen, kopaly jsme jak o život, abychom dokázaly, že zvládneme i chlapskou práci a že se možná k té vodě prokopeme. Samozřejmě bez mužů, kteří většinou vozili hlínou těžce naložená kolečka daleko od jámy, pardon tůňky, bychom se k vodě nedokopaly. Hlasité „HURÁ, VODA“ zaznělo v 12:22. Poté následoval slavnostní oběd, tradiční opékané klobásy. Po obědě krátká exkurze po již existujících tůních, abychom pochopili, proč je ochránci budují.

Skončili jsme ve čtyři. Rychlý přesun do kempu. Trochu jsme se obávali, že budeme pít pivo brčkem. Omyl, ruce nás bolely až v neděli.

Ale to už nám nevadilo, protože jsme si užili krásnou odpočinkovou neděli. Navštívili jsme místní sklárny Kavalier, dozvěděli jsme se o jejich 180leté historii a podívali se do provozu. Kavalier je tradiční výrobce varného a laboratorního skla, zaměstnávající 1200 lidí.

Následovala rychlá návštěva sázavského kláštera a pak už hurá domů.

Byl to báječný víkend plný legrace, práce a přátelské atmosféry. Nevěříte? Můžete se o tom přesvědčit na dalším dobrovolnickém víkendu plánovaném na podzim 2017.