Přidáno 15. Září, 2016
Divize Weber slaví letos 25 let a časopis Stavitel se ptal pana Krumpolce jaké to čtvrtstoletí bylo

Divize Weber, Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., je dnes v České republice jedním z nejvýznamnějších dodavatelů a výrobců vysoce kvalitních štukových a tepelně izolačních omítek, zateplovacích systémů, sanačních omítkových systémů, nátěrů, vyrovnávacích a samonivelačních podlahových hmot, lepidel na obklady a dlažbu.

Hovoříme s Ladislavem Krumpolcem, ředitelem divize Weber a členem představenstva Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.

* Založit společnost v roce 1991 chtělo asi dost odvahy. Co ještě to chtělo?

Od zakladatelů určitě vstupní kapitál a ochotu do Československa investovat. Tehdejší rakouská, fakticky rodinná firma Terranova se na naše území vrátila po dlouhé přestávce. Začátky jejího působení tady spadají ještě do období Rakousko-Uherska. V Chebu na náměstí stojí dodnes dům s fasádou Terranova z roku 1913, v Karlových Varech z roku 1912, v Bedřichově na Liberecku z roku 1907 a dají se najít i další. V 90. letech minulého století měla Terranova kromě Rakouska a Československa společnosti i v Maďarsku, Německu a dalších státech.

* Dnes jste ale Weber nebo dokonce Saint-Gobain Construction Products a.s. Jak to pak koresponduje s tehdejší firmou Terranova, o které se zmiňujete?

Dějiny všech větších mezinárodních frem jsou fakticky dějinami spojování společností, jejich nákupů a prodejů. My máme to štěstí, že se můžeme hlásit k odkazu velkých a letitých uskupení, jejichž součástí dnes jsme. Před 25 lety do tehdejšího Československa vstoupila Terranova, která tu začala podnikat především v oblasti výroby fasád. Investovala do nákupu výrobního závodu ve Vápenné a do výstavby sídla firmy v Českých Budějovicích. Začalo budování týmu lidí, z nichž řada pracuje u naší firmy dodnes. V roce 1994 Terranovu převzal francouzský koncern Weber & Broutin, rovněž s bohatou historií, letitými zkušenostmi s výrobou maltových a omítkových směsí a sítí frem v západní části Evropy. Získali jsme tak přístup k dalšímu kapitálu a ke znalostem kolegů z Francie, Španělska, Portugalska, Itálie a dalších států. O dva roky později se Weber stal součástí francouzského nadnárodního koncernu Saint-Gobain. Historie Saint-Gobain sahá až do roku 1665 - těch 350 let existence a růstu firmy je období, které nás řadí k nejstarším firmám na světě. Je to zajímavá, bohatá a často i dramatická historie, spojená s dějinami Evropy. S Weberem a Saint-Gobain pak přichází do České republiky další ochota investovat. V roce 2000 byl dostavěn výrobní závod v Praze a přesunulo se sem sídlo firmy. V roce 2004 proběhla fúze s firmou Lafarge a získali jsme výrobní závod v Liberci. Po dalších dvou letech fúzí se společností Custom výrobní závod v Kozojedech u Prahy. Aby byl výčet našich největších investic úplný, v roce 2012 jsme uvedli do provozu výrobní závod v Prostějově, postavený doslova na zelené louce. Život firmy byl a stále je poměrně bohatý. Pořád se něco staví a přestavuje -nejen budovy a technologie, ale i tým, což je asi vůbec nejdůležitější a nejzajímavější. Lidé jsou skutečným srdcem firmy a na jejich schopnostech, loajalitě a práci stojí naše výsledky. Samotná Saint-Gobain Construction Products a.s. pak vznikla v roce 2011 sloučením tří velkých frem Saint-Gobain, podnikajících v ČR ve výrobě stavebních materiálů: Isover, Rigips a Weber. Postupně k této trojici přibyly další firmy ze skupiny - Ecophon, Glassolutions a Abrasives. Všichni jsme dnes divizemi Saint-Gobain Construction Products CZ a.s. a zatímco sice všichni obchodujeme a vyrábíme odděleně, některé činnosti se nám prostě vyplatí řešit společně.

...

celý článek si můžete prohlédnout či stáhnout v PDF.