Rigips

Jaké jsou nejčastější chyby při realizaci sádrokartonových vodorovných podhledů, proč k nim dochází a co mohou způsobit?

Jaké jsou nejčastější chyby při realizaci sádrokartonových vodorovných podhledů, proč k nim dochází a co mohou způsobit?

 

Nejčastěji se sádrokartonová konstrukce používá ke snížení nebo zakrytí stávající stropní konstrukce.

Proč montujeme sádrokartonový pohled při rekonstrukci?

  • Pro lepší vzhled stropu,
  • pro zajištění požární odolnosti či akustického útlumu,
  • pro speciální architektonické prvky.

 

Mezi hlavní výhody patří rychlost montáže.

K jakým chybám nejčastěji u sádrokartonových podhledů dochází?

1. Nepodlepení UD profilů pěnovým napojovacím těsněním.

Prvním krokem při montáži podhledu je stejně jako u příčky vyměření a následná montáž obvodových UD profilů. Je nutné si spočítat svěšení stropu a podle toho UD profily umístit. Tyto obvodové kovové profily jsou přímo v kontaktu s nosnou konstrukcí.

Aby nedocházelo k přenosu hluku, je potřeba UD profily podlepit pěnovým napojovacím těsněním. Tento krok je často opomíjený, jelikož to ‘‘není vidět‘‘, ale po montáži to bude rozhodně slyšet.

 

ud-profilů-pěnovým

 

2. Použití nesystémových závěsů a montáž závěsů a navíc v delší osové vzdálenosti.

Závěsy, se kterými se můžete na trhu setkat, nemají vždy shodné parametry (např. výrobní tloušťku). Nedostatečně únosné závěsy nebo jejich namontování v delší osové vzdálenosti může zapříčinit deformace konstrukce. Kombinace různých typů závěsů snižuje též jejich únosnost. Jak správně zvolit závěs pro sádrokartonový podhled?

montáž-závěsu

 

3. Rozteč montážních profilů.

Při montáži CD profilů často dochází ke špatně zvolené osové rozteči. Montážní profily CD jsou určené k montáži desek a u podhledů se desky orientují vždy kolmo na montážní profily. Z toho důvodu nesmí dojít k větší osové vzdálenosti jak 500 mm. Stává se, že se dají CD profily osově po 625 mm (jako se dávají CW profily u příček) a desky se montují ve směru těchto profilů. Časem dochází k průhybu desek a degradaci konstrukce.

 

rozteč-montážní-profilu

 

4. Nedostačující množství tmelu a chybějící páska při tmelení.

Po montáži opláštění přichází na řadu tmelení a zapravení vzniklých rohů. V tomto případě se dá provádět více možností jak rohy ošetřit, ale často dochází k zanedbání těchto míst (malé množství tmelu, žádná páska apod.).

množství tmelu

 

Veškerým nedokonalostem se dá vyvarovat v případě důkladné přípravy. Rigips má zpracován oficiální technologický předpis montáže, kde jsou uvedené veškeré montážní zásady. Jak na montáž sádrokartonu se dozvíte tam.