Jaké jsou nejčastější chyby při realizaci sádrokartonových vodorovných podhledů, proč k nim dochází a co mohou způsobit?

Nejčastěji se sádrokartonová konstrukce používá ke snížení nebo zakrytí stávající stropní konstrukce.
Proč montujeme sádrokartonový pohled při rekonstrukci?
- Pro lepší vzhled stropu,
- pro zajištění požární odolnosti či akustického útlumu,
- pro speciální architektonické prvky.
Mezi hlavní výhody patří rychlost montáže.
K jakým chybám nejčastěji u sádrokartonových podhledů dochází?
1. Nepodlepení UD profilů pěnovým napojovacím těsněním.
Prvním krokem při montáži podhledu je stejně jako u příčky vyměření a následná montáž obvodových UD profilů. Je nutné si spočítat svěšení stropu a podle toho UD profily umístit. Tyto obvodové kovové profily jsou přímo v kontaktu s nosnou konstrukcí.
Aby nedocházelo k přenosu hluku, je potřeba UD profily podlepit pěnovým napojovacím těsněním. Tento krok je často opomíjený, jelikož to ‘‘není vidět‘‘, ale po montáži to bude rozhodně slyšet.

2. Použití nesystémových závěsů a montáž závěsů a navíc v delší osové vzdálenosti.
Závěsy, se kterými se můžete na trhu setkat, nemají vždy shodné parametry (např. výrobní tloušťku). Nedostatečně únosné závěsy nebo jejich namontování v delší osové vzdálenosti může zapříčinit deformace konstrukce. Kombinace různých typů závěsů snižuje též jejich únosnost. Jak správně zvolit závěs pro sádrokartonový podhled?

3. Rozteč montážních profilů.
Při montáži CD profilů často dochází ke špatně zvolené osové rozteči. Montážní profily CD jsou určené k montáži desek a u podhledů se desky orientují vždy kolmo na montážní profily. Z toho důvodu nesmí dojít k větší osové vzdálenosti jak 500 mm. Stává se, že se dají CD profily osově po 625 mm (jako se dávají CW profily u příček) a desky se montují ve směru těchto profilů. Časem dochází k průhybu desek a degradaci konstrukce.

4. Nedostačující množství tmelu a chybějící páska při tmelení.
Po montáži opláštění přichází na řadu tmelení a zapravení vzniklých rohů. V tomto případě se dá provádět více možností jak rohy ošetřit, ale často dochází k zanedbání těchto míst (malé množství tmelu, žádná páska apod.).

Veškerým nedokonalostem se dá vyvarovat v případě důkladné přípravy. Rigips má zpracován oficiální technologický předpis montáže, kde jsou uvedené veškeré montážní zásady. Jak na montáž sádrokartonu se dozvíte tam.