Přidáno 6. Srpen, 2020
Nejčastěji se sádrokartonová konstrukce používá ke snížení nebo zakrytí stávajícího stropní konstrukce.

Proč montujeme sádrokartonový podhled při rekonstrukci?

  • pro lepší vzhled stropu,
  • pro zajištění požární odolnosti či akustického útlumu,
  • pro speciální architektonické prvky.

Mezi hlavní výhody patří rychlost montáže.  

K jakým chybám nejčastěji u sádrokartonových podhledů dochází?

Prvním krokem při montáži podhledu je stejně jako u příčky vyměření a následná montáž obvodových UD profilů. Je nutné si spočítat svěšení stropu a podle toho UD profily umístit.  Tyto obvodové kovové profily jsou přímo v kontaktu s nosnou konstrukcí. Aby nedocházelo k přenosu hluku, je potřeba UD profily podlepit pěnovým napojovacím těsněním. Tento krok je často opomíjený, jelikož to ‘‘není vidět‘‘, ale po montáži to bude rozhodně slyšet.

  • Použití nesystémových závěsů a montáž závěsů v delší osové vzdálenosti

Závěsy, se kterými se můžete na trhu setkat, nemají vždy shodné parametry (např. výrobní tloušťku). Nedostatečně únosné závěsy nebo jejich namontování v delší osové vzdálenosti může zapříčinit deformace konstrukce. Kombinace různých typů závěsů snižuje též jejich únosnost. Jak správně zvolit závěs pro sádrokartonový podhled?

  • Rozteč montážních profilů

Při montáži CD profilů často dochází ke špatně zvolené osové rozteči. Montážní profily jsou určené k montáži desek a u podhledů se desky orientují vždy kolmo na montážní profily. Z toho důvodu nesmí dojít k větší osové vzdálenosti jak 500 mm.  Stává se, že se dají CD profily osově po 625 mm (jako se dávají CW profily u příček) a desky se montují ve směru těchto profilů. Časem dochází k průhybu desek a degradaci konstrukce.

  • Nedostačující množství tmelu a chybějící páska při tmelení

Po montáži opláštění přichází na řadu tmelení a zapravení vzniklých rohů. V tomto případě se dá provádět více možností jak rohy ošetřit, ale často dochází k zanedbání těchto míst (malé množství tmelu, žádná páska apod.). Více k tématu Stupně kvality hotových povrchů sádrokartonových konstrukcí a Jaké pásky mohu použít do vnitřních koutů v podkroví.

Veškerým nedokonalostem se dá vyvarovat v případě důkladné přípravy, společnost Rigips má zpracován oficiální technologický předpis montáže, kde jsou uvedené veškeré montážní zásady. Jak na montáž sádrokartonu se dozvíte tam. V případě doplňujících dotazů se obraťte na naše Centrum technické a obchodní podpory.

Uvedené materiály pro sádrokartonové konstrukce můžete objednat u těchto distributorů. A jestliže se nechystáte úpravy dělat svépomocí, využijte portál NejŘemeslníci.cz a poptejte zkušeného řemeslníka.