Jak postupovat při aplikaci suché omítky krok za krokem?

Výhodám použití suché omítky a možnostem použití jsme se věnovali v předchozím příspěvku. Nyní tedy přichází čas na aplikaci krok za krokem.
Postup aplikace suché omítky na svislé stěny:

Příprava lepicí malty Rifix. K přípravě tmelu použijeme čistý kbelík bez zbytků ztvrdlého tmelu. Rifix rovnoměrně sypeme do čisté studené vody tak, aby prášek dosáhl přibližně úrovně hladiny vody.
Po vsypání jej necháme 1-2 minuty v klidu. Následně rozmícháme, nejlépe pomocí elektrické metly, eventuálně ručně. Dodatečné zahuštění dosypáním suchého prášku se nedoporučuje.
Doba zpracovatelnosti je minimálně 45 minut od rozmíchání tmelu.

Pro opláštění používáme o 20 mm kratší desky, než je světlá výška místnosti. Vytyčení úrovně líce podkladu provedeme značkovací šňůrou, tzv. „brnkačkou“, na podlaze a na stropě. Lepicí tmel nanášíme na rub desek opláštění ve formě terčů, které jsou uspořádány do třech řad při podélných hranách (viz obrázek níže) a v podélné ose desky.
Vzdálenost jednotlivých terčů v řadě je cca 30 - 35 cm. Doporučená tloušťka terčů lepidla je v rozmezí 10 - 40 mm. Alternativně můžeme tmel Rifix nanášet přímo na stěnu.

Nalepení a vyrovnání první rohové desky provedeme pomocí vodováhy. Ve dvojici se realizace provádí lépe :)

Konečné vyrovnání desek provedeme pomocí srovnávací latě a poklepáním gumovou palicí (opatrně). Rovinnost osazených desek kontrolujeme ve všech směrech, tj. v podélném i příčném směru a také křížově.

Tmelení spár mezi deskami a spár u podlahy, stropu a v ploše provedeme v souladu s technologickým předpisem montáže - Montážní příručka sádrokartonáře.
Doporučená technologická přestávka před zahájením tmelení (pro vyzrání lepicího tmelu) je dle konkrétních podmínek 2 až 3 dny. Přečtěte si více informací o stupních kvality hotových povrchů.
Povrchové úpravy suché omítky se provádí dle stejných zásad jako u jiných SDK konstrukcí.