Jak postupovat při aplikaci suché omítky krok za krokem?

Výhodám použití suché omítky a možnostem použití jsme se věnovali v předchozím příspěvku. Nyní tedy přichází čas na aplikaci krok za krokem.
Postup aplikace suché omítky na svislé stěny:

Příprava lepicí malty Rifix. K přípravě tmelu použijeme čistý kbelík bez zbytků ztvrdlého tmelu. Rifix rovnoměrně sypeme do čisté studené vody tak, aby prášek dosáhl přibližně úrovně hladiny vody.
Po vsypání jej necháme 1-2 minuty v klidu. Následně rozmícháme, nejlépe pomocí elektrické metly, eventuálně ručně. Dodatečné zahuštění dosypáním suchého prášku se nedoporučuje.
Doba zpracovatelnosti je minimálně 45 minut od rozmíchání tmelu.

Pro opláštění používáme o 20 mm kratší desky, než je světlá výška místnosti. Vytyčení úrovně líce podkladu provedeme značkovací šňůrou, tzv. „brnkačkou“, na podlaze a na stropě. Lepicí tmel nanášíme na rub desek opláštění ve formě terčů, které jsou uspořádány do třech řad při podélných hranách (viz obrázek níže) a v podélné ose desky.
Vzdálenost jednotlivých terčů v řadě je cca 30 - 35 cm. Doporučená tloušťka terčů lepidla je v rozmezí 10 - 40 mm. Alternativně můžeme tmel Rifix nanášet přímo na stěnu.

Nalepení a vyrovnání první rohové desky provedeme pomocí vodováhy. Ve dvojici se realizace provádí lépe :)

Konečné vyrovnání desek provedeme pomocí srovnávací latě a poklepáním gumovou palicí (opatrně). Rovinnost osazených desek kontrolujeme ve všech směrech, tj. v podélném i příčném směru a také křížově.

Tmelení spár mezi deskami a spár u podlahy, stropu a v ploše provedeme v souladu s technologickým předpisem montáže - Montážní příručka sádrokartonáře.
Doporučená technologická přestávka před zahájením tmelení (pro vyzrání lepicího tmelu) je dle konkrétních podmínek 2 až 3 dny. Přečtěte si více informací o stupních kvality hotových povrchů.
Povrchové úpravy suché omítky se provádí dle stejných zásad jako u jiných SDK konstrukcí.
Podívejte se na další články, které by vás mohly zajímat
Znáte publikace Weber?
Weber nabízí zákazníkům nejen kvalitní stavební materiály, ale také pro své klienty vytvořil několik užitečných publikací plných rad, pracovních postupů, technických listů a dalších informací potřebných pro práci s materiály značky Weber.
Centrum technické a obchodní podpory Saint-Gobain
Naše oddělení je denně v kontaktu s koncovými zákazníky, realizačními firmami a projektanty či architekty, kteří potřebují konzultovat skladby stavebních konstrukcí, jak pracovat s našimi materiály a kde je koupit, nebo potřebují pomoc při kompletaci dokumentace ke kolaudaci.
Jste projektant, architekt, developer nebo investor?
Na našem webu máme pro vás zajímavé a užitečné nástroje, které vám pomohou s výběrem vhodných řešení vaší stavby.
Proč volit systémová řešení Saint-Gobain?
Systémovým řešením běžně označujeme konstrukce, které jsou tvořeny z ověřených materiálů a které byly řádně odzkoušeny. U vhodně aplikovaných konstrukcí je následně jistota, že budou splňovat požadované vlastnosti po dobu své životnosti a nebude nutné je opravovat či do nich jinak zasahovat.
Jak je to s cenou realizace u stavebních konstrukcí?
Setkáváme se velice často s dotazy, kolik bude stát realizace? Kolik nás bude stát montáž konstrukce? Společnosti Rigips, Isover i Weber jsou výrobci stavebních materiálů a nezasahují do cen realizací.