Přidáno 22. Říjen, 2019
Nedílnou součástí rekonstrukce bytového jádra v panelovém domě je i koupelna. Po demolici starých konstrukcí, rozvržení a montáži těch nových, je třeba důkladně připravit povrchy pro aplikaci následných vrstev.

Podlaha

Často bývá zapotřebí vyrovnat povrch podlahy nivelační hmotou. Přípravě, výběru a aplikaci se věnuje článek: Jak správně aplikovat samonivelační hmotu?

Po vyzrání samonivelační hmoty lze přistoupit k dalšímu kroku a tím je hydroizolace.

Hydroizolace koupelny

Všechny plochy konstrukcí, které by mohly přijít do styku s vodou (podlaha, stěny kolem umyvadla, wc a podobně) je nutné opatřit penetrací a hydroizolačním nátěrem. Ideálním řešením je hydroizolační hmota Akryzol, která se aplikuje jednoduše, válečkem. Na vyspravený, vyrovnaný a napenetrovaný povrch se aplikuje hydroizolační nátěr ve dvou vrstvách.

Na savé povrchy (omítky, samonivelační hmoty, anhydrit atd.) se jako penetrační nátěr používá weberpodklad A a pro nesavé povrchy (litý beton, nesavé deskové materiály, dlažba) weberpodklad haft. Rohy a prostupy se po nanesení první vrstvy opatří bandážní páskou weber BE-14, která při případných pohybech konstrukce zabrání vzniku prasklin. Druhou vrstvu nátěru provedeme po 12-ti hodinách.

 

Obklad

Lepení dlažby a obkladu je možné až po 24 hodinách po druhém nátěru hydroizolace.

Výběru vhodného lepidla se věnuje článek: Jak vybrat správné lepidlo na obklady a dlažbu?

 

Spárování

Ideálním řešením jsou barevné spárovací malty webercol premium. Umožňuje spárování v šíři 1 - 15 mm. Díky přísadám na bázi iontového stříbra má vysokou odolnost vůči plísním, řasám a bakteriím. Vodoodpudivá schopnost usnadňuje čištění a zabraňuje ulpívání nečistot. V případě potřeby vytvoření pružné spáry je vhodným produktem webercolor sil. Sanitární, plísni odolný tmel na bázi polysiloxanu pro spáry šíře 5 – 20 mm. Oba materiály jsou k dostání v různých barevných odstínech.

Realizujete svépomocí? Uvedené materiály doporučujeme objednat ve stavebninách ve Vašem okolí.Sháníte-li realizační firmu nebo řemeslníka, zadejte poptávku na práci na portálu Nejřemeslníci.cz.

V případě dotazů se obraťte na Centrum technické a obchodní podpory.