Isover
Rigips

Kudy k vám proniká hluk od sousedů a jaké jsou možnosti řešení?

Kudy k vám proniká hluk od sousedů a jaké jsou možnosti řešení?

 

Nenechte se rušit nepříjemnými zvuky, o které nestojíte. Které zvuky jsou vám nejnepříjemnější? Sousedů štěkající pes, děti pobíhající po domě, hučení pračky a myčky, hovor kolegů v kanceláři… Doma i v práci se potýkáme každý den se spoustou protivných zvuků. Účinným štítem proti nepříjemné směsici hlasitých zvuků je například řešení akustického podhledu či akustická předsazená stěna. Vždy záleží odkud nás hluk tíží.

Úvod do této problematiky jsme Vám představili v článku: Máte hlučného souseda, který si užívá sportovní přenosy příliš nahlas? A nyní pro vás máme pokračování.

 

Hluk šířený skrze strop

Zejména v panelových bytech je časté a velmi nepříjemné šíření hluku z patra do patra skrz nosný strop. Štěkající pes, křičící miminko, nebo nahlas puštěná televize ve večerních hodinách, to všechno vám může značně znepříjemnit život.

Na tuto problematiku jsou zaměřené i studie, které prokazují, že lidé, kteří musí snášet hluk od sousedů, jsou nervózní, nevyspalí a unavení. Pokud k vám hluk proniká stropem, je možné použít řešení tzv. akustického podhledu. Standardní řešení může být konstrukce s jednou Modrou akustickou deskou a vloženou izolací ISOVER Piano tl. min. 40 mm. SDK podhled zlepší hodnoty vzduchové neprůzvučnosti až o 13 dB (zkoušeno u ŽB desky tl. 140 mm).

Podobnější informace jsou uvedeny na technickém listu konstrukce.

 

akusticka-deska

 

Hluk pronikající skrze strop - kročejový hluk

Ten vzniká nárazy (např. při chůzi).

Tento typ hluku lze částečně eliminovat již zmiňovaným zavěšeným podhledem s vloženou izolací ISOVER Piano a opláštěním Modrými akustickými deskami. Účinnost tohoto řešení ovšem nebývá zcela dostačující a proto je vhodnější řešit kročejový hluk vždy v rámci podlahy (pod krytinou), kde hluk vzniká.

Nejúčinnějším řešením je využití kročejových izolací ISOVER. Dle typu roznášecí desky je volen vhodný typ kročejové izolantu a případně jeho maximální tloušťka použití.

V případě suchých podlah, kdy je roznášecí deska tvořena z desek či podlahových dílců (např. RigiStabil E25), lze využít kročejový izolant ISOVER T-P či výkonnější ISOVER TDPT. Maximální tloušťka vychází z požadavků výrobce roznášecí desky.

V případě těžkých podlah, kdy je roznášecí deska tvořena z betonu či anhydritu, lze využít izolant ISOVER S, ISOVER T-N, ISOVER TDPT či elastifikovaný EPS RigiFloor 4000. Maximální tloušťka kročejových izolantů vychází ze statického posudku, nicméně zde není takové omezení jako u suchých podlah.

Kročejové izolace ISOVER je možné aplikovat výhradně pouze v jedné vrstvě.

 

kročejovy hluk

 

Hluk pronikající skrze stěnu oddělující sousedy

Pokud Vás trápí naopak hluk od sousedů na stejném podlaží šířící se skrz obvodové konstrukce bytu (puštěná televize či hudba, konverzace apod.), doporučujeme řešit zvukovou izolaci pomocí tzv. akustické předsazené stěny. I zde můžeme nabídnout jako standardní řešení konstrukci s jednou Modrou akustickou deskou a vloženou izolací ISOVER Piano tl. min. 40 mm. SDK předsazená stěna zlepší hodnoty vzduchové neprůzvučnosti až o 25 dB (zkoušeno u stěny Ytong tl. 80 mm včetně omítky). Podobnější informace jsou uvedeny na technickém listu konstrukce.

Podobnější informace jsou uvedeny na technickém listu konstrukce.

 

akusticka-predstena

 

Další informace ohledně systémů s Modrými akustickými deskami jsou uvedeny v příslušném katalogu.