Sádrokarton jako designová záležitost

Sádrokarton jako designová záležitost

 

Moderní sádrokartonové desky se dnes dají použít téměř v jakémkoliv prostoru. Svými stavebně-technickými vlastnostmi dosahují kvalit klasických cihel nebo pórobetonu, jsou ale mnohem flexibilnější.

S funkčními, lehkými a odolnými sádrokartonovými deskami můžete dosáhnout tvarů, kterých byste například s cihlami docílili jen velmi obtížně. Proto si sádrokarton získává stále větší oblibu zejména u nadšenců designových řešení.


Použití sádrokartonu může skutečně vytvořit atraktivní dojem interiéru. Díky své flexibilnosti, různým tvarům, struktuře a možnosti libovolně barevných nátěrů lze vytvořit téměř jakýkoliv design. Velká využitelnost a variabilita tkví v materiálech, ze kterých se sádrokartonové desky vyrábějí. Sádrokarton je tvořen lisovanou sádrovou hmotou a speciálním vysokopevnostním kartonem.

V interiéru se s nimi pracuje rychle a rekonstruovat či stavět s nimi můžete pohodlně dokonce i v zimních měsících. „Navíc díky tomu, že jde o tenký materiál o tloušťce třeba jen 12,5 mm, získáte s ním ve srovnání s cihlou o trochu větší užitný prostor domácnosti,vysvětluje Martin Mydloch, technický poradce senior z divize Rigips Skupiny Saint-Gobain. Úsporu pak přinese i jejich nízká hmotnost, která následně usnadňuje manipulaci s ním.

Rozděl a bydli

Chcete rozdělit prostor, a získat tak například další místnosti?

Sádrokartonovými příčkami to lze velmi jednoduše – funkčně a bez ztráty estetické dojmu z celého bytu. „Navíc, dutinu příčky můžete využít k vložení elektroinstalací nebo odpadů a nemusíte složitě vysekávat drážky ve zdivu,“ říká Martin Mydloch.

Po dokončení stavby příčky můžete prakticky okamžitě provést konečné povrchové úpravy v podobě malování, tapetování nebo obkladů. Při stavbě příčky si pak můžete různě pohrát a dodat interiéru originální design.

Taková příčka může mít podobu například nízkého pultu nebo může být vystavěna až do stropu a doplněna otvorem, který nejenže propouští světlo, ale stěnu opticky odlehčuje.

Různé prohnuté a vlnité tvary sádrokartonových desek také nejsou výjimkou, protože sádrokarton je velmi flexibilní. Vzhledem k tomu, že se sádrokartonovou deskou se pracuje takzvaným suchým procesem, montáž je rychlá a nemusíte čekat na žádné vysychání stavebních hmot, jako je tomu v případě cihlové příčky.

Strop je TOP

Možná si říkáte, že strop v interiéru nehraje žádnou důležitou roli a nikdo se na něj nedívá. Ale stropy plní nejen zvukově a tepelně izolační funkci, ale také funkci estetickou. Strop je onou pověstnou třešničkou na dortu, neboť uzavírá celkový design interiéru.

Pokud chcete skrýt nehezký strop, zkuste sádrokartonový podhled. Vybírat se dá hned z několika druhů sádrokartonových stropů, zvolit můžete podhled montovaný přímo na strop, zavěšený podhled, samonosný podhled nebo kazetový podhled.

Velkou výhodou je, že do podhledových konstrukcích schováte kabely od osvětlení, kterým nasvítíte svůj podhledový strop a posunete jej k dokonalosti.

Hitem jsou velké formáty

To ale není všechno. Podhledový strop nemusí mít jen hladký povrch, jak s oblibou mnozí z nás volí. Na trhu existují také velkoformátové sádrokartonové desky, které jsou různě perforované. Využívají se k vytvoření bezespárého podhledu s vysokou pohltivostí zvuku. Lze je použít ale také na stěny, kterým dodávají jednotný a kompaktní design.

„Jsou vyráběny s kruhovými, čtvercovými, lineárními nebo dokonce šestihrannými otvory, které lze uspořádat do libovolných tvarů, ať již pravidelných nebo nepravidelných,“ doplňuje Martin Mydloch z Rigipsu.

Obvykle bývají bílé, ale není problém je opatřit jakýmkoliv barevným nátěrem. Ovšem dejte pozor, barva musí být nanášena válečkem, ne nastříkána, aby nedošlo ke zničení zvukově-izolačních vlastností.

Velkým plusem je, že desky jsou díky technologii tmelené spáry prakticky bezespáré, takže získáte dokonale rovný povrch a elegantní vzhled stěny nebo stropu. S těmito velkoformátový deskami se nejčastěji můžete setkat ve velkých prostorech, kde se shromažďuje velké množství lidí. Restaurace, kavárny, konferenční místnosti, knihovny, koncertní haly nebo také galerie a muzea tyto sádrokartonové desky často volí, protože kromě výborných zvukově-izolačních vlastností dodávají interiéru také ojedinělý vzhled.

Pokud vám to však možnosti vašeho interiéru dovolí, není problém je použít i v domácnostech.

Kazetové podhledy s dlouhou životností

Další možností, jak můžete změnit vzhled svého stropu, jsou kazetové podhledy. Představují ekonomickou alternativu úpravy stropu a jsou vyráběny z přírodního materiálu vysoké kvality a dlouhé životnosti. Používají se k vytvoření elegantního a vzdušného podhledu s viditelnou podkonstrukcí.

Výborné akustické vlastnosti kazet jsou spojeny s atraktivním vzhledem a jednoduchou a rychlou montáží. Kazetový podhled je demontovatelný, takže prostor nad podhledem vám zůstává neustále přístupný. Povrch můžete mít strukturovaný nebo hladký, jednotlivé vzory můžete dokonce kombinovat.

Stejně jako velkoformátové sádrokartonové desky i kazetové podhledy se vyrábějí v bílé barvě, ale můžou být přetřeny libovolným nátěrem, opět pouze válečkem. „Do kazet snadno ukotvíte dodatečná břemena, například světla, ale nezapomínejte, že nosnost takového dodatečného zatížení je maximálně 1 kg na jednu kazetu,“ upozorňuje Mydloch ze Saint-Gobain.

Současné kazetové podhledy si díky své lehkosti zachovávají svůj tvar a estetickou tvář, protože se nezvedají z nosné konstrukce. Jsou vysoce odolné proti vzdušné vlhkosti, je možné je použít dokonce v prostorách s maximální vzdušnou vlhkostí do 90 %.

Často se s nimi setkáváme v hotelech, restauracích, administrativních budovách nebo třeba zdravotnických objektech.

Závěrem nezapomínejte, že dokonalý design sádrokartonových desek je závislý také na řemeslné zručnosti sádrokartonáře. Jen opravdu šikovný řemeslník totiž dokáže svou originalitou povýšit sádrokarton na umělecké dílo.

Článek byl zpracován pro web bydleni.cz.