Existuje sádrokarton pro venkovní použití?

Lze řešit konstrukce v exteriéru pomocí sádrokartonových desek, které se běžně používají pro suchou výstavbu?
Rychlost a modernizace výstavby rodinných či bytových domu postupuje neuvěřitelnou rychlostí. V současné době jsou trendem výstavby dřevostavby. Rigips má v sortimentu sádrokartonové desky a sádrovláknité desky, které lze využít i v exteriéru např. na obvodové nosné stěny dřevostavby, venkovní podbití střechy, či strop ve venkovní garáži.
Jedná se o sádrokartonové desky RigiStabil (DFRIEH2) a sádrovláknité desky Rigidur.
Předmětné plochy nesmí být přímo vystaveny vlivům povětrnosti.
Desky RigiStabil/Rigidur nesmí být vystaveny přímému, ani nepřímému působeni vody (ani té ostřikující), dešti či sněhu.
Je nutno napenetrovat hrany desek RigiStabil již pří skladování na paletách (např. základním penetračním nátěrem Rigips).
Nosná podkonstrukce musí být schopna vzdorovat tlaku a větru (např. u podhledů je nutné použití závěsů Nonius).
V odůvodněných případech je nutné použití desek RigiStabil/Rigidur na opláštění ploch namáhaných větrem staticky posoudit dle konkrétních podmínek stavby.
Upevňování desek RigiStabil se provádí pomocí šroubů Rigips TUN, popř. šrouby TB, sponkami nebo hřebíky dle technologie Rigips, které je třeba přetmelit např. sádrovým tmelem.
Rozteče upevňovacích prostředků u vodorovných konstrukcí je třeba snížit na max. 150 mm. Maximální rozteč prvků podkonstrukce podhledů a podkroví opláštěných deskami RigiStabil/Rigidur je 333 mm.
Maximální rozteč prvků podkonstrukce stěn opláštěných deskami RigiStabil/Rigidur u dřevostaveb je 625 mm, v ostatních případech 417 mm.
Pro spojování podélných hran desek je vhodná technologie lepení, u příčných a řezaných hran tmelení s výztužnou skelnou páskou.
Je nutno provést volná napojení na okolní konstrukce (např. kluzné uložení) a dilatační spáry.
Dilatační úsek v exteriéru je max. 10 m délky, max. 60 m2 plochy.
Je nutno provést technická opatření k zamezení kondenzace vodní páry na deskách RigiStabil/Rigidur (vhodnou skladbou konstrukce a tloušťkou izolantu dle tepelně technického posouzení).
Bezprostředně po ukončení montáže je nutno povrch desek opatřit základním penetračním nátěrem Rigips, nebo penetrací dle doporučení výrobce vnějšího tepelně izolačního kompozitního systému ETICS a dále konstrukci chránit před povětrnostními vlivy až do aplikace ETICS.
Před povětrnostními vlivy je třeba ochránit zejména detaily, jako jsou hrany opláštění kolem otvorů.
Desky RigiStabil/Rigidur musí být před další povrchovou úpravou suché, soudržné, rovné, stabilní, bez nečistot a dalšího poškození.
Na plochy konstrukcí, které nebudou vystaveny odstřikující vodě nebo přímému oslunění, lze jako finální povrchovou úpravu použít flexibilní lepidlo (např. webertherm technik), do kterého se vkládá výztužná tkanina (webertherm 117) a následně se nanese tenkovrstvá stěrková fasádní omítka.
Povrchová úprava samotných desek provedená pouze pomocí fasádního nátěru/omítky, je možná pouze u přísně chráněných expozic (např. podhledy průjezdů, které jsou chráněny svislou konstrukcí, tj. před přímým působení povětrnostních vlivů).
Plochy, které budou vystaveny přímému oslunění, je nutné ochránit aplikací ETICS s tloušťkou izolantu minimálně 40 mm. Systém ETICS je doporučeno lepit a kotvit.
Doporučuje se lepicí stěrková hmota webertherm technik a plastové talířové hmoždinky s kovovým šroubem (např. Koelner – RAWLPLUG – TFIX-8S). Délku kotevního prvku je doporučeno volit dle výrobce hmoždinky. Přesný počet a délku kotevních prvků určuje výrobce ETICS dle místních podmínek.
Podívejte se na další články, které by vás mohly zajímat
Jak na zlepšení prostorové akustiky pomocí absorbéru Rigitone?
Závěsný absorbér Rigitone nabízí řešení pro zlepšení prostorové akustiky všude tam, kde není doba dozvuku optimální a není prostor pro celoplošné podhledy, a to nejen v kanceláři, ale třeba i v obývacím pokoji.
Jak správně na podhledy v podkroví?
Sádrokarton nachází své široké uplatnění při rekonstrukci podkroví u starších domů i u novostaveb. Díky variabilitě celého systému je možné realizovat sádrokartonovou konstrukci v podkroví tak, aby byly zajištěny veškeré požadavky, které může mít jak investor, tak stavební úřad.
Jak aplikovat samonivelační hmotu na dřevěné podklady?
Dřevěný podklad není nutné pokaždé odstraňovat a nahrazovat jiným řešením. Možné je i vyrovnání pomocí vhodné samonivelační hmoty.
Spádování jednoplášťové ploché střechy pomocí polystyrenu (EPS) nebo minerální vlny
Spádování slouží k vytvoření spádu. Nejčastěji se jedná o postupný pokles tloušťky hydroizolační vrstvy ve směru odtoku ploché střechy.
Lze na příčky vytvořené pomocí suché výstavby ze sádrokartonových desek nalepit obklad?
Téměř při každé rekonstrukci koupelny, ať domu či bytu, se realizují prostory koupelny. Suchá výstavba ani sádrokartonové desky v tomto případě nezpůsobují žádné komplikace, jen je potřeba správně rozmyslet a navrhnout celou skladbu konstrukce, a sádrokartonové desky do koupelny lze použít.
Způsoby zapravení vzniklých koutů u SDK konstrukcí
Při realizaci sádrokartonových konstrukcí vznikají místa, která mohou být nachylnější na vznik prasklin (například tepelnou roztažností materiálu nosné konstrukce).
Mohu použít sádrokartonové protipožární desky na obestavbu krbové vložky a komína?
Všechny sádrokartonové desky (včetně protipožární desky) a sádrovláknité desky Rigidur mají z důvodu vázané krystalické vody v sádrovém jádře max. limitní zatížení teplem.
Volba vrutů pro uchycení SDK desek
Při volbě vrutů pro uchycení sádrokartonových desek Rigips se rozhodujeme dle typu desky opláštění, tloušťky opláštění a typu podkonstrukce.
Zateplení vnitřních stropů a stěn minerální vlnou přímým lepením
V případě, že nároky na estetiku jsou nižší než v obytných částech, lze s úspěchem využít výrobky k vnitřnímu zateplení stropů a stěn minerální vlnou přímým lepením bez kotvení.
Jak vytvořit základní vrstvu ETICS
Jednou z fází montáže ETICS (vnější tepelně izolační kompozitní systém) je tvorba základní vrstvy. Tato vrstva se skládá ze stěrkové hmoty a výztužné skleněné síťoviny. Stejně jako u každé jiné části montáže je nutné postupovat dle předepsaných postupů tak, aby byl výsledný zateplovací systém dlouhodobě funkční bez vad jak estetických, tak statických.