Nízkoenergetická dřevostavba, Písecko

Nízkoenergetická dřevostavba, Písecko

Dřevostavba navržená s cílem poskytnout maximální komfort a užitek se pyšní pečlivě zvolenými stavebními materiály, poskytuje zdravé ovzduší, příjemné klima v zimě i v létě a využívá hned několik technologických vychytávek, jako jsou fotovoltaické panely či rekuperační systém upravující vnitřní teplotu bez využití externí energie.

 

Vnitřní ovzduší pomáhá alergikům

Goopan klade důraz na kvalitní a funkční stavební materiály, v interiéru například najdeme speciální sádrokartonové desky Rigips s Activ’Air, jež zlepšují kvalitu vnitřního ovzduší. „Desky jsou opatřeny speciální technologií, které interiér zbavují škodlivého formaldehydu a zároveň jsou zdravotně nezávadné.“ vysvětluje Robert Hošek, odborník na sádrokarton z Rigipsu. 

Větrání v domě zajišťuje rekuperační jednotka opatřená systémem Cool Breeze, který dokáže interiér zchladit či ohřát o celé dva stupně výše nebo níže, než je teplota vně domu, a to bez využití sebemenšího množství elektrické energie.

 

Naprostý klid díky akustické izolaci

Blízkost přírody nijak nenarušuje čistotu vnitřního prostředí, a to i díky omítce Weber pas silikát. „Na speciální omítce neulpívají nečistoty, neobrůstá mechem a ubrání se i vůči vlhkosti,“ vysvětluje Tomáš Pošta, odborník na fasády ze společnosti Weber, Saint-Gobain. Celý vnější zateplovací systém je navíc extrémně odolný, takže odolá například krupobití.

V nedalekém okolí se sice přes léto pořádají koncerty, díky dostatečnému odhlučnění však v domě většinou panuje ticho. „K akustickému komfortu přispívají tepelné izolace z minerálních vláken, které tlumí hluk zvenčí. Součástí použité difuzně otevřené skladby stěn je i speciální akustická izolace Isover AKU, díky níž i v domech postavených v hlučnějším prostředí může panovat naprostý klid,“ vysvětluje Tomáš Truxa, odborník na izolace ze společnosti Isover, Saint-Gobain. „Akustika je ale komplexní záležitosti a vždy záleží na kvalitě provedení všech jednotlivých detailů – napojení oken a dveří na stěnu a podobně,“ doplňuje odborník ze společnosti Isover, Saint-Gobain.

Tato dřevostavba je – podobně jako ostatní projekty společnosti Goopan – i tak trochu „domem budoucnosti“. Na její střeše najdeme fotovoltaické panely, které dokážou vyrobit asi 70 % roční spotřeby elektrické energie. 

 

Vzorový dům se může pochlubit i zelenou střechou

Většina domů od společnosti Goopan je postavena v pasivním energetickém standardu. Ta, ačkoliv je původně písecká, v současné době staví především v Praze a Středočeském kraji. Celkem ročně postaví okolo 40 domů. Kromě udržitelnosti si firma zakládá i na kvalitních a spolehlivých stavebních materiálech. „Udělali jsme řadu testů, abychom zjistili, které materiály budou pro naše dřevostavby a klienty nejlepší. Na jejich základě jsme se potom rozhodli pro jednotlivé dodavatele, včetně společnosti Saint-Gobain. Materiály jednotlivých jejích divizí se navíc skvěle doplňují, takže nemusíme řešit jejich vzájemnou kompatibilitu,“ vysvětluje Radek Říha, ředitel společnosti Goopan.

Volně přístupný vzorový dům společnosti Goopan se nachází v Malčicích u Písku a mimo řady dalších věcí se pyšní například extenzivní zelenou střechou. „Ozeleněné střechy s nízkou suchomilnou vegetací, jako jsou například netřesky nebo rozchodníky, jsou nejoblíbenější. Tyto rostliny se dokážou vypořádat s extrémními podmínkami na střechách během celého roku. Současně extenzivní vegetační střechy patří mezi téměř bezúdržbové a jsou cenově nejdostupnější,“ vysvětluje Josef Hoffmann, odborník na zelené střechy ze společnosti Isover, Saint-Gobain. 

Ukázkový dům je kombinací prototypu FRESH 01, který je k dostání za zhruba 10 milionů korun, a komerčních prostor, v nichž sídlí kanceláře společnosti Goopan. „Potenciální zákazníci si mohou přijít prohlédnout kompaktní stavbu s půdorysem 10 x 10 metrů a dispozicí 5kk. Její interiér je vybaven výrobky od dodavatelů, s nimiž máme domluvenou slevu pro klienty. V okolí se nyní realizují další dva referenční domy, vzorové domy máme v Malčících a v Mokrovratech, kde je realizován dům LIGHT 01.“ říká Radek Říha, ředitel společnosti Goopan.

Projekt: Rodinný dům - dřevostavba
Země/město: Písecko
Investor: Goopan Building s.r.o.
Rok realizace: 2023