Nemocnice Tišnov

Reference: Nemocnice Tišnov

Nemocnice Tišnov sídlí v historické budově z konce 19. století,  kde MUDr. František Kuthan roku 1899 založil sanatorium a vodoléčebný ústav. Byť už objekt jako nemocnice funguje několik desetiletí, jistojistě na vás zapůsobí svou starobylou atmosférou. Ovšem nenechte se zmást, ve skutečnosti jde o velmi moderní zařízení, které je neustále rozšiřováno. Část areálu navíc prochází rozsáhlou přestavbou, která nyní dosáhla svého prvního milníku – 1. listopadu 2021 byl do zkušebního provozu slavnostně uveden nově vybudovaný ambulantní trakt. Jde o jeden z prvních objektů v České republice, kde byl realizován unikátní zateplovací systém se skleněným povrchem. Řešení dodaly divize společnosti Saint-Gobain, lídra na trhu se stavebními materiály. 

Do roku 2016 stál na místě dnešního zdravotnického zařízení areál nemocniční autodopravy. V září roku 2019 zde ovšem začaly rozsáhlé práce a budování nového ambulantního traktu, kam by mohla být umístěna centrální nemocniční evidence, lékárna, zázemí autodopravy a především nové ordinace lékařů. Součásti výstavby bylo také vytvoření parkoviště pro pacienty a zaměstnance nemocnice. Už od začátku byl objekt plánován jako plně bezbariérový a tedy přístupný všem pacientům bez výjimek.  

Barevné sklo namísto fasády

Velkým tématem jak u rekonstrukcí, tak u novostaveb je zateplení. Nový ambulantní trakt nebyl výjimkou, avšak projektant Adam Rujbr, který je autorem návrhu, se rozhodl vydat méně tradiční cestou – a namísto běžného zateplovacího systému zvolil systém se skleněným povrchem. „Nikdo nikdy neřekl, že zateplovací systém nemůže být vizuálně působivý. Skleněný povrch ale není jen čistě estetickou záležitostí, skýtá i možnosti jednoduché údržby a odolnosti vůči chemickým vlivům. Tento zateplovací systém není zcela obvyklý, ale v České republice se už můžeme pochlubit takovou zajímavou referencí,“ vysvětluje Milan Pospíchal, manažer pro klíčové zákazníky z Weberu, Saint-Gobain. Tato nová technologie se skleněnou třešničkou navrch tak skýtá zákazníkovi další netradiční možná řešení.

Zateplovací systém je obal svislých konstrukcí, který má za účel snížit únik tepla z budovy. Nejde ovšem o nahodilou kombinaci produktů – jde o konkrétní certifikovaný výrobek s pevně danou skladbou produktů, které na sebe navazují svými vlastnostmi, a tvoří tak maximálně efektivní celek. Skladbu je však třeba striktně dodržet, což nám koneckonců nařizuje i legislativa. „Můžete si být jistí, že použité bezpečnostní sklo splňuje jako obklad budovy veškeré nároky – jednotlivé složky systému dohromady tvoří nejen efektivní zateplení či odolný obal domu, ale zvenčí pak budova díky sklu navíc disponuje i velmi moderním a nevšedním vzhledem,“ uvádí Milan Pospíchal. Nový ambulantní trakt tak po estetické stránce nabízí zajímavý kontrast k hlavní historické budově nemocnice, takzvanému Kuthanovu pavilonu.  

Třešnička v barvě antracitu

Použité bylo tvrzené bezpečnostní sklo, které je vyráběno s rovnoměrným, jednostranným smaltovým potiskem. Smalt je vypalován za velmi vysokých teplot, čímž dochází k trvalému splynutí s povrchem skla. To sklu dodává mimořádnou trvanlivost. „Z pohledu společnosti Saint-Gobain jako výrobce a zpracovatele skla  nejde o nijak převratný produkt, smaltové bezpečnostní sklo je používané celkem běžně, zejména v interiéru. Fasádní použití ovšem v České republice zatím není tak časté,“ uvádí Michal Široký z Building Glass, Saint Gobain, která vyrábí skla pro fasády, okna i interiér.  

Keramické barvy, které jsou u tohoto produktu využívány, neobsahují žádné těžké kovy jako například olovo, kadmium, rtuť nebo chrom. „Absence olova a nebezpečných kovů zaručuje větší šetrnost k životnímu prostředí a také chrání i naše zdraví,“ doplňuje Michal Široký. Vybírat lze ze škály až 21 barev, ovšem konkrétně v tomto případě byl zvolen antracit.  

Další v pořadí je výstavba pavilonu s lůžkovým traktem, který se bude taktéž pyšnit moderním pojetím. Opravám by se pak do budoucna neměl vyhnout ani samotný historický Kuthův pavilon.

Reference: Nemocnice Tišnov
Reference: Nemocnice Tišnov