Hardman Square Pavilion, Manchester, UK

Reference: Hardman Square Pavilion, Manchester, UK

Pro náměstí Hardman Square v Manchesteru navrhl architekt Sheppard Robson hrázděný objekt, kterým zaplnil poslední volné místo oblasti Spinningfields. Jedná se o novou finanční čtvrť v centru Manchesteru s 20 ultramoderními komerčními budovami kanceláří, obchodů, restaurací i bytů.

Hlavním light motivem autorovy koncepce je zeleň, kterou se snažil vklínit mezi sousední komerční budovy. Pravidelný kovový rastr fasády zakotvuje stavbu mezi okolní kanceláře, zatímco dřevěné části ji od tohoto břemena uvolňují. Tím vším se prolíná zeleň, pnoucí se v neuspořádaných závojích po fasádě. 

Spolu s malým veřejným náměstím „The Field“, které také navrhl Sheppard Robson, vytváří stavba zelenou oázu v prostředí, kterému jinak dominují ocelové a skleněné konstrukce. Stavebně je Pavilion tvořen dřevěnou rámovou konstrukcí, která nad přízemím vynáší vykonzolovaná tři horní patra. Vše uzavírá střešní terasa s kovovou pergolou. Živou zelenou fasádu, která se v čase bude proměňovat, doplňují rozsáhlé zasklené plochy. 

Perfektní volbou pro ně bylo ochranné solární sklo CLIMAPLUS COOL-LITE SKN 176 II, které je vysoce transparentní a barevně neutrální. Zajištění správného výkonu skla z hlediska solárních a tepelných vlastností, mechanického zatížení a tepelného namáhání bylo zásadní pro úspěšný návrh fasády kombinující tak nesourodé materiály, jakými jsou sklo, kov a dřevo. Použité solární sklo navíc vyniká transparentností a barevnou neutralitou, díky čemuž interiéru poskytuje velmi přirozené světelné efekty. 

Celkem tato nepřehlédnutelná budova nabízí 1 300 m2 ploch pro maloobchod a špičkovou gastronomii. Navržena je podle standardů BREEAM, tedy s důrazem na trvalou udržitelnost.

Použité materiály:
  • Glassolutions: CLIMAPLUS COOL-LITE SKN 176 II , STADIP SECURIT PLANICLEAR
Reference: Hardman Square Pavilion, Manchester, UK
Reference: Hardman Square Pavilion, Manchester, UK
Reference: Nákupní centrum Emporia, Švédsko
Reference: Hardman Square Pavilion, Manchester, UK