Globalworth Tower, Bukurešť, Rumunsko

Reference: Globalworth Tower, Bukurešť, Rumunsko

Globalworth Tower je první budovou v Rumunsku, která získala certifikát LEED Platinum - nejvyšší certifikaci od Rady pro šetrné budovy. Nachází se v nové obchodní čtvrti na severu Bukurešti a s výškou 118 metrů se jedná o druhou nejvyšší stavbu v zemi.

Věž má celkem 27 podlaží, včetně tří suterénů s více než 600 parkovacími místy a jednoho přízemí. Zde se nachází supermarket, kavárny a restaurace. Zbylých 23 podlaží poskytuje téměř 49 tisíc m2 špičkově vybavených kancelářských prostor. 

Tím, co na budově na první pohled upoutá, je celoskleněná fasáda. Realizována byla poměrně netradičně, a to jako strukturální, kdy jsou skleněné tabule vlepovány do nosného systému. Každá z 2 510 izolačních skleněných tabulí je navíc zajištěna deseti svorkami, speciálně vyvinutými pro tuto fasádu. Sklo použité pro dvojité zasklení fasády je CLIMAPLUS COOL-LITE KN 166 a COOL-LITE ST 136. 

Poslední jmenované slouží k regulaci slunečního záření a brání přehřívání v létě, vyrobeno bylo v rumunském závodě v Calarasi. Během výrobního procesu bylo na skleněné tabule naneseno několik kovových povlaků, které fasádě dodávají odrazivost a zejména extrémní odolnost. Pod návrhem objektu je podepsána bukurešťská kancelář Architect Service. Stavba budovy začala v roce 2014 a byla dokončena za pouhých 20 měsíců v roce 2015. Náklady se vyšplhaly na 60 milionů EUR.

Použité materiály:
  • Glassolutions: SGG CLIMAPLUS COOL-LITE KN 166 , SGG COOL-LITE ST 136
     
Reference: Globalworth Tower, Bukurešť, Rumunsko
Reference: Globalworth Tower, Bukurešť, Rumunsko
Reference: Globalworth Tower, Bukurešť, Rumunsko