Fórum Nová Karolína – certifikace BREEAM

Fórum Nová Karolína – certifikace BREEAM

Forum Nová Karolina je součástí rozsáhlého revitalizačního projektu 30 hektarové bývalé průmyslové plochy (brownfield), těsně navazující na centrum města, která vznikla v 60. letech demolicí uhelného dolu a koksovny. Jde o obchodní centrum fungující od roku 2012 v ostravské čtvrti Karolina. Za architektonickým návrhem stojí hlavně nizozemská architektonická kancelář OMA, zejména Rem Koolhaas. Ve třech podlažích s celkovou plochou 58 000 m² se nachází celkem 220 obchodů a 24 restaurací, kino a kavárny, pracuje zde přes 1000 lidí. Pod centrem je dvoupatrové podzemní parkoviště s kapacitou 1500 míst. 

Objekt se skládá ze 14 „kostek“, které se chovají jako samostatné domy různých velikostí a výšek. Mezi kostkami vznikají ulice a náměstí s mnoha zajímavými průhledy. Střed dispozice je zastřešen prosklenou střechou o půdorysných rozměrech 100 x 100 m. 

Karolina je držitelem environmentální certifikace BREEAM Very Good. Certifikace BREEAM vychází z evropských norem a posuzuje deset různých kategorií, které zkoumají ekonomickou, sociální a environmentální udržitelnost. Hodnotí například využití půdy, produkce znečištění, denní světlo v objektu a použité inovace. 
 

Fórum Nová Karolína – certifikace BREEAM