Downtown One, Albánie

Reference: Downtown One Albania

Skupina Saint-Gobain vyhrála projekt Downtown One v Tiraně v Albánii. Tato obytná a zároveň kancelářská budova bude zahrnovat mnoho řešení a produktů jednotlivých značek Saint-Gobain.

Nejvyšší mrakodrap v Tiraně bude postaven v roce 2024, návrh projektu s názvem Downtown One byl svěřen architektonické firmě MVRDV. Velkolepá stavba je již nyní na dobré cestě k získání certifikace LEED Platinum, a to díky řešením Saint-Gobain, která budou použita k vytvoření fasád, podlah, vnitřních příček a stropů, spojujících know-how značek Rigips, ISOVER, Weber, ADFORS a Saint-Gobain Glass. 

37patrová fasáda vytvořená pomocí konzolových prvků je „pixelovanou“ mapou Albánie, přičemž každá část představuje město nebo vesnici a nabízí nádherný panoramatický výhled na město a hory. Předsazená okna tohoto architektonického počinu vyžadují 11 700 m2 dvojskel CLIMAPLUS COOL-LITE® SKN 176 s vysokou protisluneční ochranou. Pro vytvoření lehké fasády byla použita sádrokartonová deska GLASROC®-X kombinována s omítkou GLASROC®-X SKIM, která byla speciálně lokálně vyrobena, aby vytvořila kompletní řešení zahrnující desky, šrouby, skelnou vatu a omítku. Toto řešení bude aplikováno na 15 000 m2 fasád a poskytne vynikající odolnost proti vlhkosti, ohni a UV záření, a přitom stále zůstane lehké.

Více než jen mrakodrap, Downtown One se brzy stane symbolem Tirany.

Použité materiály:
  • Rigips: GLASROC®-X
  • ISOVER
  • Weber
  • ADFORS
  • Saint-Gobain Glass: CLIMAPLUS COOL-LITE® SKN 176
  • Gyproc: GLASROC®-X SKIM
Reference: Downtown One Albania
Reference: Downtown One Albania
Reference: Downtown One Albania
Reference: Downtown One Albania