Aspira Business centrum – certifikace LEED & BREEAM

Reference: Aspira Business centrum – certifikace LEED & BREEAM

Aspira Business Centre je moderní kancelářská budova z roku 2017 stojící v pražských Nových Butovicích. Investorem budovy byla společnost Livesport, která pro stavbu zvolila architektonický návrh Studia acht.

Budova má deset nadzemních a tři podzemní podlaží. Celková plocha kanceláří dosahuje 15 303 m², dále zde najdeme také konferenční sál, restauraci s kavárnou a centrální recepci. Garáže poskytují 258 parkovacích míst, sedm dobíjecích stanic pro elektromobily a kolárnu se sprchami a šatnou.

Aspira Business Centre obdržela certifikace LEED Gold a BREEAM Excellent, díky svému systému chlazení a topení, používání LED světel a hospodárných baterií s nižším průtokem vody nebo díky retenční nádrži, která zavlažuje zeleň v okolí budovy a na jejích terasách a střeše. 

Certifikace BREEAM vychází z evropských norem a posuzuje deset různých kategorií, které zkoumají ekonomickou, sociální a environmentální udržitelnost. Hodnotí například využití půdy, produkce znečištění, denní světlo v objektu a použité inovace. LEED je globálně uznávané certifikační schéma s nejrychleji rostoucím počtem certifikací. Hodnotí budovu při jejím vzniku nebo při pozdějším provozu, případně lze certifikovat vnitřní vybavení nájemních prostor. Certifikace hodnotí dopad na okolí, spotřeby vody a energie, použité materiály, kvalitu vnitřního prostředí a uživatelské kvality nutné pro efektivní práci.