AFI Butterfly – certifikace BREEAM

Reference: Butterfly Karlín - exteriér

AFI Karlín či Butterfly Karlín je kancelářský komplex z roku 2018 nacházející se ve čtvrti Karlín na Praze 8, za jehož návrhem stojí český ateliér CMC Architects. Tvoří ho dvě šestipodlažní budovy a vyznačuje se netradičními zaoblenými tvary, které z ptačí perspektivy připomínají motýlí křídla. Koncept je založený na čtyřech elipsách spojených do dvou křídel se středovým atriem, čímž reaguje na historii strojírenských továren Karlína - reminiscence pístů a zároveň asimiluje organický charakter Vítkova. 

Budovy mají zelenou fasádu i střechu a komplex má certifikát BREEAM Excellent označující energetickou úspornost a trvalou udržitelnost stavby. Certifikace BREEAM vychází z evropských norem a posuzuje deset různých kategorií, které zkoumají ekonomickou, sociální a environmentální udržitelnost. Hodnotí například využití půdy, produkce znečištění, denní světlo v objektu a použité inovace. 

Uvnitř najdeme celkem 23 000 metrů čtverečních pronajímatelných ploch, parkoviště pro 300 automobilů, úschovnu kol a dobíjecí stanici pro elektromobily. Interiér dotváří "skleněné malby" umělce Maxima Velčovského – portréty rakouské císařovny Karolíny Augusty Bavorské, vynálezce Františka Křižíka, legendy českého průmyslu Emila Kolbena a herečky Olgy Scheinpflugové vytvořené ze skleněných bublin. Budova je obklopena čtyřmi tematickými zahradami - sever (zima), jih (léto), východ (jaro) a západ (podzim). Tyto veřejně přístupné zahrady k sobě lákají návštěvníky, iniciují dialog mezi budovou, čtvrtí a lidmi žijícími a pracujícími v sousedství.
 

Reference: Butterfly Karlín - interiér