Dobrovolnický víkend v Brdech

Dobrovolňák - Brdy

 

Jarní dobrovolnický víkend proběhl 21. - 22. 5. 2022 v CHKO Brdy, konkrétně v lesích pod Třemšínem. Dobrovolníci z řad zaměstnanců napříč Skupinou Saint-Gobain vytvořili pracovní skupinu o deseti lidech a od správce lesa pana inženýra Hrdiny si po ránu nafasovali 2000 kusů mladých buků a pracovní náčiní. 

Po bezpečnostním školení následoval výklad ohledně místních lesů, jejich tradici, historii i certifikaci FSC. Na 3,5 hektarech tu najdete zejména smíšené lesy, o které se Arcibiskupství pražské stará s láskou, až na pár výjimek, již po staletí. Díky šetrnému způsobu hospodaření a péče se může Rožmitálské polesí chlubit i cenou APRA.  

I tady však dělá potíže kůrovec, který zapříčinil i holinu, na kterou jsme se vrhli s mladými buky. 

Po zkušenostech ze sázení stromků z Podještědí jsme vytvořili pracovní dvojice – jeden kope, druhý sází. Díky obrovské motivaci naší skupinky se nám skutečně podařilo do večera všechny sazenice umístit na vyznačenou plochu. A nebylo to vůbec snadné, protože holina byla zarostlá borůvčím, plná klestí a navíc na kamenitém podloží. 

Oběd jsme tradičně zvládli formou pečených buřtů, ke svačině účastníci napekli americké sušenky i klasické české bábovky. Počasí nám přálo a legrace byla. 

V neděli jsme měli zajištěnu exkurzi po Rožmitálském zámku, který je díky nadšencům pomalu ale jistě zpřístupňován veřejnosti. Akce to byla jako vždy vydařená a všichni už se těšíme na podzimní výjezd.

Jediné mínus vidíme v tom, že se z takového množství zaměstnanců účastní jen opravdu kapka v moři.