Dobrovolnické víkendy aneb 350 minut v přírodě…

Dobrovolnické víkendy

 

Zaměstnanci ze všech divizí Skupiny Saint-Gobain se pravidelně společně vydávají na dobrovolnické víkendy do přírody. Akce vznikla v roce 2015, kdy společnost Saint-Gobain slavila 350 let od svého založení.
První akce se tak jmenovala „350 minut v přírodě“ a neoficiální název si dále drží. Za uplynulé roky se akci podařilo zorganizovat již devětkrát.

Dobrovolnický víkend Beskydy

Při první akci vyčistili zaměstnanci pod vedením Sdružení Salamandr (člen Svazu ochránců přírody) horskou louku v Beskydech od náletových dřevin a společně tak dobrovolně odpracovali každý 350 minut v beskydské přírodě. 

Kokořínsko - dobrovolnické víkend

V září pak odpracovali další dobrovolnické hodiny v lesích na Kokořínsku, kde se čistila paseka.

Orlické hory - dobrovolnický víkend

Při třetí akci se dobrovolníci vydali do Rokytnice v Orlických horách vyčistit les, aby se zde mohly vysázet nové stromy.

Jeseníky - dobrovolnický víkend

V pořadí čtvrtá výzva tentokrát s podtitulem „Staňte se také čmelákem“ byla vyslyšena 20 zaměstnanci napříč divizemi skupiny Saint-Gobain. V sobotu se pod Ještědem v oblasti Nového pralesa sešli v mlhavém ránu, a plní sil. Čekal na ně pan Antl z Čmeláka – společnosti přátel přírody, která v oblasti Liberecka působí již přes dvacet let. Pan Antl udělal krátkou přednášku o lesích, o oblasti Nového pralesa a vysvětlil, proč je potřeba stávající smrkové lesy obnovit a hlavně vysadit správnými a původními dřevinami – lípy, lesní třešně, buky, jedle, javory a keře. Celkem bylo vysazeno 1150 kusů.

Dobrovolnické víkendy

Pátou akcí bylo hloubení tůně na Sázavě. Celkem 15 dobrovolníků z 5 společností Saint-Gobain CZ a 2 psi se rozhodli vyhloubit tůň pro obojživelníky a vzácné druhy hmyzu, jakým je například vážka. A věřte, že skupina odvedla dobrou a těžkou práci. Nafasovali lopaty, rýče, kolečka a krásné žluté gumáky Isover a začali kopat, hloubit a odvážet hlínu. Hlasité „HURÁ, VODA“ zaznělo ve 12.22 hodin. Poté následoval slavnostní oběd, tradiční opékané klobásy. Po obědě krátká exkurze po již existujících tůních, abychom pochopili, proč je ochránci budují. Po skončení akce se dobrovolníci obávali, že budou pít pivo brčkem. Omyl, ruce je bolely až v neděli.

Dobovolnický víkend - Bělá v Jeseníku

Během šestého dobrovolnickém víkendu se dobrovolníci pustili do vyčištění náplavky řeky Bělé v Jeseníku, kde má vzniknout nový relaxační prostor v blízkosti Smetanových sadů.

Dobrovolníci v Hodonické ZOO

V říjnu 2021 se naši zaměstnanci během dobrovolnického víkendu vydali pomáhat do Hodonínské ZOO. A proč právě tam? Výběr padl na ni, protože byla částečně zasažená tornádem na začátku léta. Skupinu dobrovolných pracantů tentokrát tvořili zaměstnanci zastupující značky ADFORS, PAM, Isover a Sekurit.

Pomáhali například s úpravou výběhu pro klokany či antilopy losí.

Dobrovolníci v Národním parku České Švýcarsko

V roce 2022 se dobrovolníci ze Skupiny Saint Gobain vypravili pomáhat do Národního parku České Švýcarsko, který byl v nedávné době zasažen nejrozsáhlejším požárem v novodobé historii Česka. Návštěva znovu zpřístupněného Národního parku, ve kterém dobrovolníci viděli stovky hektarů spáleného lesa, byla opravdu silným zážitkem.

Dobrovolnický víkend 2023

Na podzim 2023 se zaměstnanci Skupiny Saint-Gobain vydali po osmi letech zpět na místo činu – do Beskyd, kde opět dobrovolničili a uklízeli pod vedením Sdružení Salamandr

Dobrovolníci vybaveni potřebným náčiním (hráběmi, vidlemi a plachtami) pečovali o dvě vzácné, evropsky významné horské louky původního typu, pro jejichž zachování je takováto péče klíčová. V mezičase dobrovolníkům pan Vojta ze Salamandru objasnil, jak jsou tyto louky významné, proč je důležité louky udržovat a co taková péče obnáší. Rádi jsme pomohli a těšíme se na další dobrovolnické víkendy v příštích letech.