Summit udržitelnosti v architektuře a stavebnictví

Summit udržitelnosti

Summit udržitelnosti v architektuře a stavebnictví

Obecní dům Praha

📍 20. září 2023
⏱️ 12:00 – 15:00

Skupina Saint-Gobain, Česká komora architektů a Sdružení pro architekturu a rozvoj připravili výjimečný program moderovaných diskuzí, kterých se zúčastní zástupci světových architektonických studií jako jsou např. Valode & Pistre Architectes a Bogle Architects.
Hlavní myšlenkou je sdílení poznatků z realizovaných projektů 
v kombinaci s aspektem udržitelné výstavby.

 

Summit udržitelnosti

 

Informace o akci

Summity věnované architektuře a stavebnictví s účastí klíčových představitelů veřejného a soukromého sektoru se konají pravidelně již řadu let v reprezentativních prostorách pražského Obecního domu. Jejich pořadatelem je Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR) a akce probíhají pod záštitou České komory architektů (ČKA). Generálním partnerem aktuálního Summitu udržitelnosti v architektuře a stavebnictví je nadnárodní společnost Saint-Gobain, která je průkopníkem v oblasti udržitelnosti ve stavebnictví. Summity v Obecním domě se konají s osobní účastí zhruba 200 VIP hostů a s online přenosem s mnohatisícovou sledovaností. Akce mají širokou prezentaci v předních médiích včetně celoplošných televizí.

 

Dotazy a zájem o registraci pro osobní účast
je možné směřovat na e-mail: dock.recepce@saint-gobain.com

Více informací o summitu

Program

Blok 1 (13:00–13:40)

 ● Strategie vlády a vedení Prahy ohledně udržitelnosti nové výstavby
 ● Jaké programy veřejné podpory udržitelnosti je možné využívat?
 ● Jak se k udržitelnosti staví architekti, stavaři a výrobci materiálů?
 ● Petr Hladík – ministr životního prostředí
 ● Eduard Muřický - náměstek ministra průmyslu a obchodu
 ● Jana Komrsková – radní Prahy pro životní prostředí a klimatický plán
 ● Petr Valdman – ředitel Státního fondu životního prostředí
 ● Jan Kasl – předseda České komory architektů
 ● Tomáš Ctibor – předseda Sdružení pro architekturu a rozvoj
 ● Dušan Kunovský – předseda představenstva Central Group

Blok 2 (13:40–14:20)

 ● Inspirativní příklady udržitelných staveb v čase
 ● Mathew Wiggett – architekt, Valode & Pistre Architectes – budova Saint-Gobain Tower v Paříži
 ● Jan Schindler – architekt, SCHINDLER SEKO ARCHITEKTI – budova Dock in Two v Praze
 ● Karel Sedláček – Building Science Marketing Manager, Saint Gobain

Blok 3 (14:20–15:00)

 ● Modulární a dřevěné konstrukce ve výstavbě
 ● Viktorie Součková – architektka, Bogle Architects
 ● Ondřej Mundl – architekt, CHYBIK + KRISTOF ASSOCIATED ARCHITECTS
 ● Lukáš Janáč – architekt, YUAR

Moderuje: Michaela Hergetová

Vystupující

Jan Schindler

Spolumajitel architektonického studia Schindler Seko architekti působícího v kontextu střední Evropy. Jan studoval na fakultě architektury ČVUT a dlouho působil v architektonických studiích v rodném Berlíně. Je autorem mnoha staveb včetně sídla skupiny Saint-Gobain budovy Dock in Two na Praze 8.

Matthew Wiggett

Architekt, generální ředitel společnosti Valode & Pistre. Mathew vystudoval University of Witwatersrand v Jižní Africe. V roce 2007 se přestěhoval do Francie. Nyní se podílí na velkých architektonických projektech nejen ve Francii, Africe, ale i na Středních východě a v Asii.

Viktorie Součková

Spolumajitelka mezinárodního studia Bogle Architects a výkonná ředitelka pražské pobočky.
Studovala u přední české architekty Evy Jiřičné a praxi získala v londýnském studiu u architekta Normana Fostera. Má ráda výzvy jakou bylo např. laserové centrum ELI Beamlines v Dolních Břežanech.

Lukáš Janáč

Vede vlastní architektonické studio YUAR, které si zakládá na úplném designovém, architektonickém a projekčním servisu včetně projektového řízení. Lukáš a jeho tým se soustředí na kancelářské prostory a korporátní design, ale neodmítnou ani jiná zadání, která je udržují ve střehu.

Ondřej Mundl

architekt z renomovaného studia CHYBIK + KRISTOF (CHK). Vystudoval architekturu na VUT v Brně, po studiích pracoval v londýnském ateliéru Peter Feeny Architects a od roku 2015 zastává v ateliéru CHK pozici senior architekta,  kde se věnuje rezidenčním projektům a tématům udržitelného stavebnictví.

O jakých projektech se bude mimo jiné hovořit

 

Saint-Gobain Tower - ukázka nejmodernější udřitelné architektury v podání světoznámých architektů

V rámci summtiu představí osobně Architekt jedno z nejnovějších mistrovských děl architekta Denise Valode, Jedná se o novou budovu s názvem Saint-Gobain Tower na La Défense v Paříži. Věž vysoká 165 metrů nabízí 2 700 zaměstnancům 49 000 m2 pracovního prostoru rozloženého na 44 patrech. Má také 1100 m2 balkonů a teras, všechny otevřené pro zaměstnance a navíc nabízí veřejnosti přístupné prostory. Díky více než osmdesáti výrobkům dodávaných Skupinou Saint-Gobain je ukázkou inovativních stavebních řešení Skupiny Saint-Gobain.

Více o stavbě

SG Tower

 

Dock in Two

 

 

DOCK in TWO - zelená oáza v centru Prahy obstojí v parametrech udržitelnosti i po mnoha letech

Unikátní kaskádovitá administrativní budova ve tvaru „V“ pokrytá zelení a s terasami směřujícími k vodní ploše je součástí čtvrti DOCK která vyrostla kolem dvou slepých ramen Vltavy v pražské Libni. Tato budova je ukázkou toho, jak může vypadat výsledek úzké spolupráce developera a investora s největším výrobcem stavebních materiálů - skupinou Saint-Gobain. DOCK IN se nachází na rozhraní pražské Libně, Karlína a Holešovic. Díky unikátnímu kaskádovitému tvaru a terasám o rozloze přesahující 300 m2 má každé z pater svůj vlastní venkovní prostor s přímým výhledem na marinu a klidovou zónu kolem dvou slepých ramen Vltavy.

Zjistit více

Největší dřevostavba v česku od studia YUAR

Stavba budovy Penny market ve Skutči ukazuje jak je možné využít udržitelnosti, designu a moderních materiálů při výstabě na první pohled tak fádního projektu jako je supermarket. Jedná se o první celodřevěnou prodejnu stavěnou moderní dřevěnou technologií za použití CLT prvků. Pro výstavbu byl tento druh nosné konstrukce zvolen zejména z důvodu rychlosti výstavby, přesnosti provedení, úspory vnitřního prostoru, lepších vlastností pro vytápění z důvodu nízké akumulace a samozřejmě také pro svá enviromentální hlediska.

Více o dřevostavbě

Největší dřevostavba - YUAR
Expo 2015

 

Pavilon České republiky na Světové výstavě Expo 2015

Původně to byl výstavní prostor reprezentující Českou repubiku na prestižní mezinárodní výstavě Expo v Miláně. Nově však slouží jako administrativní centrum firmy ve Vizovicích. Jakkoliv se zásadně proměnilo vnitřní využití, zvenku zůstává stavba stále pavilonem. Tento projekt získal v Miláně bronzovou medaili za architekturu. Je to dokonalá ukázka možností modulární architektury. Tento pavilon velmi flexibilně změnil nejen účel a je ukázkou toho jak má fungovat udržitelné stavebnictví.

Více informací

Mediální partneři