Velkolepé podkroví rodinného domu vykouzlili ze sádrokartonu

Saint-Gobain podkroví Rigips

 

Plánujete rekonstrukci dlouho nevyužívané půdy a moc nevíte, jak na to? Inspirujte se zdařilou rekonstrukcí podkroví rodinného domu v Ondřejově nedaleko Prahy, kde se projektanti rozhodli jako materiál využít sádrokarton, a to nejenom pro příčky a předstěny, ale také na podlahu.

Pokud jste se rozhodli pro rekonstrukci celého domu, bytu nebo třeba jenom jednoho pokoje, může být pro vás velmi vítaným pomocníkem sádrokarton. Ten se stává právě při rekonstrukcích stále oblíbenějším materiálem – jeho výhody jsou přitom nesporné.

Sádrokarton se totiž aplikuje metodou suchého procesu, což znamená, že můžete rekonstruovat nehledě na roční období, a tak se úplně vyhnete například činnostem, jako jsou čekání na vyzrávání a schnutí hrubé stavby, jádrové omítky i štuku. Díky tomu každou rekonstrukci zkrátíte zhruba o polovinu a můžete ji začít už teď.

Právě zimní období je totiž ideálním pro suchou výstavbu a rekonstrukci interiéru.

Navíc, práci se sádrokartonem při troše zručnosti zvládnete svépomocí. Své o tom ví rodina pana Jahelky z Ondřejova, která se rozhodla dát nový kabát staré půdě právě pomocí sádrokartonu. „Jedním z nezanedbatelných rozhodovacích faktorů pro rekonstrukci byla i relativní jednoduchost celého systému sádrokartonové výstavby, kterou běžně zručný člověk zvládne sám, tak jako v našem případě. Hodně mi dal kurz Školy suché výstavby, který jsem před rekonstrukcí absolvoval. Na kurzu vás naučí základy práce se sádrokartonem,“ říká Petr Jahelka.

 

Podlaha suchou cestou

Takzvané mokré podlahy nesmějí zmrznout, nicméně suché podlaze se v zimě nic nestane. Nejen kvůli tomu se pro její pokládku rozhodla i rodina pana Jahelky: „Pro rekonstrukci půdy svého domu v Ondřejově jsem se po konzultaci s odborníky rozhodl pro aplikaci suché podlahy především kvůli její rychlosti, a samozřejmě též kvůli nízké váze celého systému, tedy vyrovnávacího podsypu a desky, a tím minimálního zatížení původního trámového stropu nad přízemím.“ říká Petr Jahelka. Základním prvkem suchých podlah jsou nejčastěji sádrovláknité či sádrokartonové konstrukční desky. „Jsou lehké a mohu potvrdit, že skutečně mají deklarované dobré akustické vlastnosti, dupání tlumí na výbornou,“ doplňuje Petr Jahelka.


Výborně se suché podlahy díky svým vlastnostem uplatňují například i v dřevostavbách, jak vysvětluje Robert Hošek z Rigipsu, dodavatele sádrokartonů pro rekonstrukci: „Jsou přitom kompatibilní s podlahovým vytápěním a při dodržení montážního postupu na ně můžeme položit téměř jakýkoliv druh finální podlahy.“

Suchá podlaha pak lze použít dokonce v prostorech s vlhkostí až do 90 %, a to například i v koupelnách a na sociálních zařízeních. V místech, kde přijdou desky do přímého styku s ostřikující vodou, pak výrobci doporučují použít ještě tekutou hydroizolaci.

Pokud jste se rozhodli pro rekonstrukci celého domu, bytu nebo třeba jenom jednoho pokoje, může být pro vás velmi vítaným pomocníkem sádrokarton.
Velkolepé podkroví rodinného domu vykouzlili ze sádrokartonu