Jaké jsou aktuální možnosti stavebních řešení pro úsporu energií?

Zastropování cen, hledání nových dodavatelů či zdanění velkých firem jsou mnohá řešení, kterými se Česká republika snaží najít cestu z energetické krize. Celou třetinu energie u nás přitom spotřebují domácnosti, jež se zejména s příchodem topné sezóny samy snaží o co největší úspory. Jaká stavební opatření jsou v tomto ohledu nejefektivnější, jak žádat o dotace na úsporná zařízení i jak se vlastně energetická krize bude nadále vyvíjet, řešili 29. listopadu také hosté dalšího Saint-Gobain Fóra.
Domácnosti hrají ve využívání energií v Česku prim a předčí i sektory, jako je průmysl či doprava. Dvě třetiny rodinného rozpočtu přitom padne na vytápění. Podle Petra Bartoně, hlavního ekonoma investiční skupiny Natland, je potíž v tom, že si Češi zvykli žít v přetopených bytech. „Ačkoliv současné ceny energií dosahují pěti- či šestinásobku těch předcovidových, oproti západním státům máme stále doma přetopeno. Je tedy na místě upravit pár stupňů na termostatu,“ uvedl v rámci Saint-Gobain Fóra.
Podle předsedy Asociace energetických specialistů Romana Šubrta je však možné snížit energetickou náročnost bydlení i jinými způsoby, například vhodně provedeným zateplením. „U nezatepleného domu se musí radiátory ohřát na zhruba 90 stupňů, aby bylo uvnitř příjemně. Pokud jej zateplíme, bude nám stačit třeba šetrnější tepelné čerpadlo, které stačí vyhřát na asi 40 stupňů,“ upozornil. I rychlé opatření může být efektivní Investice do zateplení se podle Romana Šubrta může vrátit velmi rychle. „U staršího panelového domu mohou například náklady na energie klesnout až o 80 %, což lze doložit i výpočtem,“ uvedl v rámci Saint-Gobain Fóra s tím, že jedním z nejefektivnějších rychlých opatření může být například izolace nevyužívané půdy. Tuto myšlenku podpořil i Tomáš Pirkl ze společnosti ISOVER, která se zaměřuje právě na výrobu izolačních materiálů. „Zateplit podlahu půdy tak, aby do ní zbytečně neunikalo teplo z ostatních místností, zvládne šikovnější kutil svépomocí klidně během jednoho víkendu,“ radí. Díky rychlé akci tohoto typu je pak možné ušetřit na energiích ještě během nadcházející letošní zimy. Právě drobnější rychlá opatření jsou předmětem nového dotačního programu Nová zelená úsporám Light, který na Saint-Gobain Fóru představil Jakub Hrbek ze Státního fondu životního prostředí.
Zhlédněte záznam:
Podívejte se na další články, které by vás mohly zajímat
20. ročník mezinárodní studentské soutěže Saint-Gobain Architecture Student Contest zná své vítěze
Letos studenti hledali udržitelná řešení pro rozvoj příměstské oblasti Nord-Isère ve Francii.
10 let skla TIMELESS®
Saint-Gobain Glass letos slaví 10 let výročí uvedení TIMELESS® antikorozního skla - inovativního řešení pro sprchy a vanové zástěny.
ADFORS patří mezi inspirativní lídry českého průmyslu
Značka ADFORS opět potvrdila své silné postavení v českém průmyslu.
Webinář Weber: Máme se bát nové směrnice EPBD IV?
Rigips ID: Digitální nástroje pod jedním účtem
Rigips ID je jednotné přihlášení, které umožňuje přístup ke všem digitálním nástrojům Rigips pod jedním účtem.
V závodě Saint-Gobain Hořovice přivítali vzácnou návštěvu
V minulém týdnu přivítal závod Saint-Gobain Sekurit Hořovice dva vrcholové manažery společnosti – Davida Molha, generálního ředitele SG HPS, a Philippa Nouailhaca, viceprezidenta pro finance SG HPS.
ADFORS získal titul 3. nejlepší zaměstnavatel v Pardubickém kraji
Letošní 23. ročník soutěže Zaměstnavatel roku ocenil nejlepší firmy z Královéhradeckého a Pardubického kraje. Slavnostní předání ocenění proběhlo v konferenčních prostorách hotelu Aldis v Hradci Králové za účasti zástupců pořádajícího Klubu zaměstnavatelů a generálního partnera soutěže, společnosti Pluxee (dříve Sodexo Benefity).
Trendy ve stavebnictví a architektuře: MŠ Treperka a waldorfská Semily
Saint-Gobain partnerem konference Circle 2025
Dne 15. května 2025 se v pražském konferenčním centru Cubex uskutečnila mezinárodní konference Circle 2025, kterou pořádala organizace GBCI Europe (Green Business Certification Inc.).