Jaké jsou aktuální možnosti stavebních řešení pro úsporu energií?

Jaké jsou aktuální možnosti stavebních řešení pro úsporu energií?

 

Zastropování cen, hledání nových dodavatelů či zdanění velkých firem jsou mnohá řešení, kterými se Česká republika snaží najít cestu z energetické krize. Celou třetinu energie u nás přitom spotřebují domácnosti, jež se zejména s příchodem topné sezóny samy snaží o co největší úspory. Jaká stavební opatření jsou v tomto ohledu nejefektivnější, jak žádat o dotace na úsporná zařízení i jak se vlastně energetická krize bude nadále vyvíjet, řešili 29. listopadu také hosté dalšího Saint-Gobain Fóra.

Domácnosti hrají ve využívání energií v Česku prim a předčí i sektory, jako je průmysl či doprava. Dvě třetiny rodinného rozpočtu přitom padne na vytápění. Podle Petra Bartoně, hlavního ekonoma investiční skupiny Natland, je potíž v tom, že si Češi zvykli žít v přetopených bytech. „Ačkoliv současné ceny energií dosahují pěti- či šestinásobku těch předcovidových, oproti západním státům máme stále doma přetopeno. Je tedy na místě upravit pár stupňů na termostatu,“ uvedl v rámci Saint-Gobain Fóra.

Podle předsedy Asociace energetických specialistů Romana Šubrta je však možné snížit energetickou náročnost bydlení i jinými způsoby, například vhodně provedeným zateplením. „U nezatepleného domu se musí radiátory ohřát na zhruba 90 stupňů, aby bylo uvnitř příjemně. Pokud jej zateplíme, bude nám stačit třeba šetrnější tepelné čerpadlo, které stačí vyhřát na asi 40 stupňů,“ upozornil. I rychlé opatření může být efektivní Investice do zateplení se podle Romana Šubrta může vrátit velmi rychle. „U staršího panelového domu mohou například náklady na energie klesnout až o 80 %, což lze doložit i výpočtem,“ uvedl v rámci Saint-Gobain Fóra s tím, že jedním z nejefektivnějších rychlých opatření může být například izolace nevyužívané půdy. Tuto myšlenku podpořil i Tomáš Pirkl ze společnosti ISOVER, která se zaměřuje právě na výrobu izolačních materiálů. „Zateplit podlahu půdy tak, aby do ní zbytečně neunikalo teplo z ostatních místností, zvládne šikovnější kutil svépomocí klidně během jednoho víkendu,“ radí. Díky rychlé akci tohoto typu je pak možné ušetřit na energiích ještě během nadcházející letošní zimy. Právě drobnější rychlá opatření jsou předmětem nového dotačního programu Nová zelená úsporám Light, který na Saint-Gobain Fóru představil Jakub Hrbek ze Státního fondu životního prostředí.

Zhlédněte záznam: