Přidáno 14. Duben, 2016
Stavební produkce v lednu 2016 klesla meziročně reálně o 10,4 %, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se snížila o 7,9 %. Leden 2016 měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den méně. Stavební produkce očištěná od sezónních vlivů byla v lednu 2016 meziměsíčně vyšší o 0,9 %. Produkce v pozemním stavitelství meziročně klesla o 13,1 % (příspěvek –10,5 procentního bodu). Produkce inženýrského stavitelství se zvýšila o 0,8 % (příspěvek +0,1 p. b.).

            Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví se v lednu 2016 meziročně snížil o 2,2 %. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 5,8 % a činila 29 832 Kč.

            Počet vydaných stavebních povolení se v lednu 2016 meziročně zvýšil o 1,0 %, stavební úřady jich vydaly 5325. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 18,9 mld. Kč a ve srovnání se stejným obdobím roku 2015 vzrostla o 45,5 %.

            Počet zahájených bytů v lednu 2016 meziročně vzrostl o 35,9 % a dosáhl hodnoty 1881 bytů. V rodinných domech došlo k růstu počtu bytů o 5,7 %, v bytových domech byl zaznamenán nárůst počtu zahájených bytů o 89,9 %.

            Počet dokončených bytů v lednu 2016 meziročně vzrostl o 11,8 % a činil 2242 bytů. Počet dokončených bytů v rodinných domech vzrostl o 8,7 %, v bytových domech došlo k poklesu o 9,4 %.

            Stavební produkce podle údajů Eurostatu v prosinci 2015 v EU28 meziročně vzrostla po očištění od vlivu počtu pracovních dnů o 1,4 %. Pozemní stavitelství se zvýšilo o 1,2 % a inženýrské stavitelství vzrostlo o 2,8 %. Údaje za leden 2016 Eurostat zveřejní podle předběžného harmonogramu dne 17. 3. 2016 v 11.00 h.

zdroj ČSÚ

 

Saint-Gobain v ČR zvýšil provozní zisk na rekordních 3,33 mld. Kč

 

Výrobce stavebních materiálů Saint-Gobain v Česku loni zvýšil provozní zisk meziročně o 24,8 procenta na rekordních 3,33 miliardy korun. Tržby vzrostly o 6,4 procenta na 16,8 miliardy korun. Společnost o tom informovala v tiskové zprávě.

            „Loňské výsledky souvisejí s růstem stavebního trhu v České republice a navazující stavební výroby, ale také s inovacemi našich výrobků. Naším trhem je zejména pozemní stavitelství a rezidenční výstavba, jejichž růst v kombinaci s rostoucí spotřebou domácností výrazně ovlivňuje naše výsledky,“ uvedl generální delegát Saint-Gobain Tomáš Rosák.

            Nejvíce rostla divize inovativních materiálů reprezentovaná hlavně společností Adfors s meziročním růstem obratu o 12 procent. O tři procenta se zvýšily tržby divize stavebních materiálů, kam spadají společnosti Rigips, Weber, Isover a Ecophon. Tržby meziročně stagnovaly společnosti Sekurit, zabývající se výrobou čelních laminovaných bezpečnostních automobilových skel, a Glassolutions, která působí na trhu prosklených fasád.

            Skupina loni v ČR investovala dvě miliardy korun. „Zejména se jednalo o investici do nové výrobní linky společnosti Sekurit zhruba za jednu miliardu korun. Letos plánujeme další velké investice v celkové výši 1,3 miliardy korun,“ doplnil Rosák. Největší část chce Saint-Gobain investovat do rozšíření výroby závodu Adfors v Litomyšli, kde vyrábí technické textilie ze skelného vlákna určené pro stavebnictví a další obory.

            Saint-Gobain patří mezi inovativní společnosti, každý pátý výrobek, který dodává na trh, před pěti lety neexistoval. Do firmy patří v ČR šest společností spravujících 14 výrobních závodů. Pracuje v nich téměř 3600 zaměstnanců. Koncern Saint-Gobain je největším evropským prodejcem stavebních materiálů. Celosvětově zaměstnává téměř 190 tisíc lidí v 64 zemích.

zpráva ČTK

 

Skupina EUROVIA CS zaznamenala v roce 2015 nárůst zisku Stavební Skupina EUROVIA CS, která působí na území České a Slovenské republiky, dosáhla v roce 2015 konsolidovaného obratu 18,5 mld. Kč. Hospodářský výsledek před zdaněním činil podle mezinárodních účetních standardů 897 mil. Kč. Rentabilita tržeb, tedy podíl zisku před zdaněním na tržbách, se pohybovala na úrovni 4,8 %.

            Skupina EUROVIA CS k poslednímu dni v prosinci zaměstnávala 2792 lidí. V roce 2016 plánuje společnost proinvestovat téměř 500 mil. Kč na obnovu strojového vybavení a přijmout téměř 150 nových zaměstnanců.

            Rok 2015 byl pro Skupinu ve znamení pozitivního bilancování hospodářských výsledků. Došlo k navýšení zisku společnosti o 63 %, což je výrazný nárůst oproti účetnímu období roku 2014. V loňském roce došlo také ke zvýšení obratu společnosti, a to o 20 %.

            „Situace ve stavebnictví se postupně zlepšuje, přesto dílčí úspěch vidím v organizačních změnách, které jsme úspěšně zvládli. Podařilo se nám vyčlenit některé samostatné činnosti a tím získat mnohem lepší výchozí pozici při získávání zakázek. Velmi dobře se daří také naší surovinové základně,“ komentuje situaci Martin Borovka, předseda představenstva EUROVIA CS.

tisková zpráva

 

Cementu Hranice loni vzrostly tržby i zisk Společnosti Cement Hranice loni vzrostly tržby meziročně o 229 mil. Kč z 1,441 miliardy korun v roce 2014 na 1,67 miliardy korun. ČTK informaci získala z pozvánky na řádnou valnou hromadu Cementu Hranice, který patří mezi největší výrobce cementu v Česku.

            Společnost Cement Hranice loni zvýšila také svůj čistý zisk. Zatímco v roce 2014 její profit po zdanění obnášel 387 miliónů korun, tak o rok později vzrostl o devět procent na 410 miliónů korun.

            Vedení Cementu Hranice výsledky loňského hospodaření zatím nekomentovalo. Předseda představenstva Jaromír Chmela ve výroční zprávě za rok 2014 uvedl, že v předchozích pěti letech se firma potýkala s poklesem stavebnictví, což se nepříznivě promítlo v jejím hospodaření. V roce 2014 ale stavebnictví vykázalo růst a tržby Cementu Hranice se díky tomu opět začaly zvyšovat.

            Ještě v roce 2013 přitom Cement Hranice vykázal pokles tržeb meziročně o 15,7 procenta z 1,461 miliardy korun v roce 2012 na 1,232 miliardy korun. Dvě třetiny tržeb Cement Hranice získal v zahraničí. Zisk hranického výrobce cementu se tehdy snížil z 358 miliónů korun v roce 2012 na 343 mil. Kč.

            Jediným vlastníkem společnosti Cement Hranice je německá firma Dyckerhoff AG. Hranický výrobce cementu loni zaměstnával v průměru 170 lidí.

zpráva ČTK

 

Letištní terminál v Pardubicích postaví za 256 miliónů Chládek a Tintěra a Strabag

 

Nový letištní terminál v Pardubicích by se měl postavit za 256 mil. Kč. Představenstvo společnosti East Bohemian Airport (EBA) schválilo stavební sdružení Letiště Jana Kašpara, které nabídlo nejnižší cenu. Zastupitelům to řekl primátor Martin Charvát. Vítězné sdružení je složené z firem Chládek a Tintěra a Strabag. V částce jsou zahrnuty i stavba obslužné komunikace a parkoviště. Limitní částka zadavatele tendru byla 300 miliónů.

            Základní vstupní kritéria splnilo 12 uchazečů o stavbu, kteří nabízeli za zakázku 256 až 308 mil. Kč. Původně se o zakázku ucházela asi dvacítka firem. Uchazeči nyní mají patnáctidenní lhůtu na případná odvolání.

            Společnost EBA se musí kvůli stavbě terminálu zadlužit. Pardubice a pardubické hejtmanství, kteří vlastní akcie firmy, předběžně schválili formu ručení.

            Letiště se dva roky potýká s úbytkem ruských cestujících. Nový terminál byl měl poskytnout moderní přepravní standardy včetně nákupní zóny nebo odbavení dvou letadel najednou z schengenského prostoru a mimo něj.

            Minulý tendr na stavbu terminálu EBA zrušila. Stavební firmy nabídly cenu 400 mil. Kč, což bylo nad možnosti letiště. Projekt proto loni přepracovala, aby byl levnější.

zpráva ČTK

 

Eurovia na své náklady opraví dálniční odpočívadlo v Ostravě

 

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se dohodlo se společností Eurovia CS na opravě odpočívadla na dálnici D1 v Ostravě-Antošovicích. Firma Eurovia, která dálnici stavěla, se v dohodě zavázala, že všechny reklamované vady odstraní na vlastní náklady. ŘSD následně tyto vady vyjme z žalob, které kvůli dálnici podalo. ČTK to sdělil mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Předpokládaná cena opravy se podle něj pohybuje okolo 70 mil. Kč.

            Parkoviště na dálnici ve směru do Polska je pro kamiony uzavřeno ode dneška. Oprava potrvá do konce září. Firma podle Rýdla vybourá vozovku, celou zónu odtěží a následně tam položí nové vrstvy.

            „Dochází tak k naplnění konstruktivních technických debat mezi zhotovitelem stavby a ŘSD, kdy je snaha minimalizovat v obtížném soudním sporu dopady na uživatele dálnice,“ uvedl mluvčí.

            Závady na dálnici se objevily krátce po jejím otevření v roce 2008. V úseku vedoucím Ostravou se například zvlnila vozovka. ŘSD se pře se stavebními firmami o to, kdo za vady může. Celkem ŘSD odhaduje škody na zánovní komunikaci na dvě až 2,5 miliardy korun. Opravovat by se měly postupně všechny části dálnice, o které vede ŘSD s firmami spory.

zpráva ČTK

 

V únoru vypsali veřejní investoři projektové zakázky za 606 miliónů

 

Ve druhém měsíci roku 2016 zadali veřejní investoři celkem 46 výběrových řízení na projektové práce v hodnotě 606 mil. Kč, přičemž v obou ukazatelích se jedná o únorové měsíční maximum za poslední tři roky. Od začátku roku jsou tak pro projektové firmy připraveny soutěže za téměř 3 miliardy Kč. Největší zakázku měsíce v hodnotě 75 mil. Kč vypsalo Ředitelství silnic a dálnic ČR na výstavbu silnice R3 z Kaplice do Nažidel. Aktivita investorů v ukončování výběrových řízení doznala v meziročním srovnání mírný nárůst. Vyplývá to z nejnovější analýzy zpracované analytickou společností CEEC Research na základě dat uveřejněných ve Věstníku veřejných zakázek na konci února 2016.

            Od ledna do února se letos ve Věstníku veřejných zakázek objevilo celkem 79 soutěží v hodnotě 2,97 miliardy korun. To z hlediska počtu zakázek představuje meziroční nárůst o 146,9 procent. Z hlediska objemu jde oproti srovnatelnému období minulého roku o mnohonásobný skokový nárůst o 1724,1 procenta a v průběhu dvou měsíců tak bylo dosaženo téměř dvou třetin objemu zakázek za celý rok 2015. Největší podíl na tomto rekordním stavu má velká lednová zakázka od E. ON Distribuce, a. s., v hodnotě 1,3 miliardy korun.

            „Velké množství projektových kanceláří prodává svou práci pod cenou. Netýká se to jen veřejných zakázek, kde jsou ceny tlačené dolů velkým množstvím uchazečů, ale i soukromníků, kteří chtějí na projektu co nejvíc ušetřit,“ říká Radim Tichý, ředitel Stavebních veletrhů Brno.

14.4.2016    Materiály pro stavbu    str. 14    Ekonomika