Přidáno 28. Srpen, 2020
Nadměrný hluk může trápit lidi žijící v bytových domech ve městě, stejně jako v rodinném domku na venkově. Kromě únavy z nevyspání může hluk zhoršit paměť, způsobit ztrátu pozornosti, deprese nebo rozvoj nejrůznějších civilizačních chorob. ak zlepšit akustický komfort ve vašich domovech poradí odborníci z Rigips a Isover.

Mimořádně důležitým kritériem pohody bydlení je klid. Teprve v klidu si lidé mohou řádně odpočinout nebo soustředěně pracovat. Naopak trvalý hluk může způsobit i závažné zdravotní problémy, například zhoršení sluchu až hluchotu, stres, bolesti hlavy nebo potíže se soustředěním. Hluk je vlastně směsice zvuků, které naše ucho vnímá. Zvuk vzniká díky chvění vzduchu a výsledkem změn tlaku je pak sluchový vjem. „Každý zvuk, ať už se jedná o zvonění budíku, činnost motoru, bouchání dveří rozechvívá vzduch. Výsledné chvění vzduchu je více či méně intenzivní a ať už hluk přichází odkudkoliv, uši vnímají chvění vzduchu a mozek tyto vjemy interpretuje. Vnímání hluku se tedy mění v závislosti na člověku, okamžiku a místě, kde se nacházíme,“ vysvětluje Karel Sedláček, manažer technické podpory divize ISOVER
 
Nežádoucím zvukům od sousedů je konec 
Naštěstí existuje řešení, jak omezit nadměrnou intenzitu zvuku. V prostorách budovy se může hluk z vedlejších místností natolik utlumit, že ho obyvatelé neuslyší vůbec, a lidé tak vedle sebe mohou žít i pracovat v akustické pohodě. Záleží na konstrukci vnitřních příček. „Vlastnost konstrukcí označující se jako vzduchová neprůzvučnost a zejména její výše, uváděná v decibelech, určuje akustický komfort. Čím vyšší je její hodnota, tím vyšší je komfort a v místnosti je méně hluku,“ vysvětluje Robert Hošek, vedoucí Centra technické podpory divize Rigips Skupiny Saint-Gobain. Pro představu, hluk ždímající pračky představuje hodnotu průměrně 70 dB, kdežto start tryskového letadla se vyšplhá až na 130 dB.  
 
Zdravý a čistý vzduch v interiéru jako bonus 
Zejména v panelových bytech bývá slyšet nejen dupání, ale i nahlas puštěná televize od sousedů ve večerních hodinách. „Pokud k vám nepříjemný hluk proniká, zvolte modré akustické sádrokartonové desky. Díky neprůzvučnosti až 78 dB vám zajistí, že z vedlejšího bytu nebo z venku nic neuslyšíte,“ vysvětluje Robert Hošek z Rigipsu. Tyto desky mají kromě výborných akustických vlastností ještě další přednost. Dokážou totiž neutralizovat formaldehyd, který se běžně vyskytuje v domácnostech, prakticky v každém výrobku. Formaldehyd je přirozenou součástí našeho prostředí, najdeme ho téměř všude – doma v koberci, nábytku, vylučují ho v malém množství také lidé, zvířata i rostliny, ale v nadměrném množství životu škodí. „Proto v sobě akustické desky mají technologii Activ’Air®, která dokáže formaldehyd odbourávat, a přispívají tak k čistému a zdravému vzduchu v interiéru,“ doplňuje Robert Hošek.  
 
Bez minerální izolace by to nebylo ono 
Sádrokartonové desky je však vždy dobré doplnit vláknitou izolací, nejčastěji z kamenné nebo skelné vlny. „Jedná se o takzvané sendvičové řešení příček, které je v současné době nejlepší variantou pro kohokoliv, kdo právě staví či uvažuje o stavbě akustické příčky či dodatečné akustické předstěny k již stávajícímu obvodovému zdivu,“ vysvětluje Karel Sedláček z divize ISOVER. A doplňuje, že jako izolant lze zvolit skelnou nebo kamennou vlnu. S kamennou vlnou se dobře manipuluje, protože se vyrábí v deskách, skelná je naopak v rolích, proto se snadno vmáčkne i do špatně přístupných míst a rohů. Oba typy mají srovnatelné a velmi dobré akustické vlastnosti a jsou nehořlavé, kamenné izolace navíc významně zvyšují i protipožární vlastnosti celé konstrukce. 
Zlepšení akustiky o 6 dB 
Instalace konstrukce je přitom velmi jednoduchá a časem i přípravou odpovídá malování,“ vyzdvihuje velikou výhodu konstrukce sádrokartonu a izolační vlny odborník z Rigipsu. O tom, že i ve starším panelákovém bytě lze dosáhnout výrazného zvýšení akustického komfortu, ostatně vypovídá nedávné měření neprůzvučnosti na stavbě ve spolupráci s nezávislým Technickým a zkušebním ústavem stavebním v Praze. Před instalací akustických desek a vhodné izolace v panelovém domě akustici v jedné místnosti naměřili vzduchovou neprůzvučnost 47 dB. Po instalaci došlo ke zvýšení o 6 dB, na hodnotu 53 dB – což už je značný rozdíl. Díky tomu tak do místnosti neproniknou ruchy z ulice, ani hluk ze společné chodby domu.