Přidáno 4. Říjen, 2019
Český soběstačný dům je organizace, která vznikla před čtyřmi lety jako skupina nadšenců pro šetrné budovy. Každý rok organizuje stejnojmennou celostátní soutěž pro studenty architektury a stavebnictví, kteří navrhují soutěžní koncepty různě energeticky soběstačných a úsporných budov. Jejím dlouhodobým cílem bylo takovou budovu skutečně postavit. Záměr se podařilo dovést k realizaci a Skupina Saint-Gobain, jako mnohaletý propagátor šetrných budov, u toho nebude chybět.

Organizace Český soběstačný dům se pustila do přípravy reálné výstavby dvou propracovaných, veřejnosti otevřených ostrovních (off-grid) domů, tedy staveb, které nejsou napojeny na žádné inženýrské sítě, jsou plně soběstačné, dodávají dostatek energie pro osvětlení, vytápění a celkový provoz. Navíc bez jakýchkoliv kompromisů k pohodlí uživatelů.

cesky sobestacny dum

Dva malé rodinné domky o rozloze 100 metrů čtverečních působí jako běžné stavby. Po bližším pohledu si ale všimnete odlišností, které napoví, že tady jde o něco speciálního. Jižní části střech budou kompletně osazeny estetickou fotovoltaikou, kolem domů bude rozvedený důmyslný systém pro svod dešťové vody do podzemní nádrže, a pokud byste měli tu možnost podívat se dovnitř technické místnosti, objevíte zde lithium-železo baterii o kapacitě 20 kilowatthodin.  Nejenže domy nebudou připojené k elektrické síti,  tak  navíc nevyužívají žádné inženýrské sítě, jako je vodovod či kanalizace. Sen pro každého, kdo se chce stát zcela svobodným, nezávislým na centralizované výrobě elektřiny a dalších zdrojích.

Při přípravě konceptu se velice brzy ukázalo, že skutečně komplexní a komfortní řešení energeticky soběstačných budov, od umístění na pozemku a volby materiálů, přes individualizovaný výběr technologií až po jejich vzájemné propojení a uřízení je v ČR naprosto nedostatkovým zbožím a především velkou výzvou. Proto vznikl pečlivě sestavený tým odborníků a odborných partnerů, kteří společně tuto realizaci koncipovali a vyvinuli i vlastní systém řízení pro energeticky soběstačné stavby. Tento systém je srdcem celého domu a bez něj by nebylo vůbec reálné soběstačný dům postavit. 

 

Dalším důležitým prvkem jsou pochopitelně stavební materiály. V tomto ohledu přispěla nemalou měrou Skupina Saint-Gobain. S projektanty, kteří dům navrhovali, již v projektové fázi úzce spolupracoval Ing. Petr Antl a doporučil jim k realizaci vhodné konstrukce, které zabezpečí tepelný komfort, snižují energetickou náročnost a zlepšují i další parametry domu jako je například jeho akustika.  Základem domu je konstrukce z cihelných bloků, tu doplňují materiály Weber, Isover a Rigips. V domě tak naleznete materiály Isoverpro izolace základů, fasády, podhledů, podkroví a podlah. Dále pak sádrokartony Rigipspro zaklopení podkroví, výstavbu příček nebo sádrové omítky Rimat v interiérech. Vše doplňují fasádní systém s chytrou omítkou, hydroizolace, lepidla,  nivelační a podlahové hmoty Weber. První soběstačný dům by měl být s podporou Skupiny Saint-Gobain dostavěn již v roce 2020 poblíž Českého Krumlova.

 

 

PAVEL PODRUH je zakladatelem a otcem celého projektu, svým nadšením dokázal strhnout celou řadu odborníků a partnerů, kteří jeho nápad podpořili. Mezi ně patří i Saint-Gobain. Za svou práci získal cenu Manažer roku 2017, Cenu OSN za společenskou odpovědnost či European Sustainable Energy Award 2018 (nejvyšší ocenění Evropské komise, kategorie: inovace v energetice). Svou činností působí jako akcelerátor moderních technologií založených na obnovitelných zdrojích.

Pavel k projektu dodává: „Veškerou elektrickou energii vyrobí 10kWp solárních panelů, které jsou přímo integrovány do střešní skladby. Elektřinu si uložíme do 22KWh bateriového packu složeného z lithiových článků. Pro odborníky konkrétně z vysoce stabilní a kvalitní technologie LiFePO4. Energetické řešení je počítáno tak, abychom byli schopni komfortně překonat zimní období a je rozděleno do 4 různých větví, z nichž ta primární musí fungovat vždy a ostatní jsou řekněme nadstavby. Takže vždy musím svítit, vždy musím topit, a hlavně mít vodu. Celý energetický systém sestavil Michal Klečka, spolumajitel společnosti GWL Power, která je jedním z největších distributorů lithiových baterií v Evropě. Díky tomu máme po boku opravdu špičkové lidi, kteří mají zkušenost z tisíců projektů po celém světě. Máme štěstí. Teplou vodu nám bude většinu léta vyrábět také solární energie a k té se bude postupně přidávat teplo z automatického kotle na peletky. Ten disponuje navíc Stirlingovým motorem, jenž zároveň z tepla ještě vyrábí elektrickou energii a dobíjí baterie. Vodu budeme čerpat z vrtu na pozemku, několikrát ji v domě využijeme, včetně té dešťové, kterou budeme kromě jiného splachovat a na konci máme bio ČOVku. Celý vodní management a technologické řešení vody navrhla a dodává firma Envi-Pur. Důležité je asi ještě jednou říct, že dům skutečně fyzicky nebude napojen na žádnou přípojku, je to taková naše úmyslná technologická výzva. Výzvy budí lidskou představivost."