Přidáno 8. Srpen, 2019
Pokud je vaším problémem hlučný soused, slyšíte televizi nebo konverzaci, týká se Vás problematika vzduchové neprůzvučnosti. Toto téma je v současné době velmi často řešené. Nedostatečné nebo chybějící izolace stropních konstrukcí dávají množnost přenosu nechtěného hluku. Abychom zlepšili vzduchovou neprůzvučnost, je potřeba postavit hluku do cesty překážku a tak zamezit jeho přenosu.

U podhledů je ve většině případů limitující výška svěšení, nicméně je nutné zmínit, že vzduchová neprůzvučnost je vlastností celé konstrukce. Pouhé nalepení sádrokartonových desek nebo minerální izolace na stávající konstrukci by nemělo žádný efekt.

V případě odhlučnění stropní konstrukce v panelovém domě doporučujeme dvě varianty. Rozhodujícími faktory jsou rozměry a světlá výška místnosti.  

1. Odhlučnění pomocí samonosného podhledu

-        pro místnosti s rozponem. 4800 (rozpon = je rozměr jedné strany místnosti).

-          tloušťka konstrukce je minimálně 62,5 mm

-          bez kotvení do stropní nosné konstrukce

2. Odhlučnění pomocí zavěšeného podhledu

-          přímo montovaný nebo dvouúrovňový rošt

-          rozměr místnosti není nijak limitující

-          kotvení do nosné konstrukce stropu

Podrobný popis těchto konstrukcí máme už v předešlém článku: DRUHY  SDK PODHLEDŮ

U všech variant doporučujeme do dutiny podhledu vložit minerální izolaci o objemové hmotnosti
15 - 40 kg/m3 (např. Isover AKU) a vyplnit s ní optimálně 2/3 dutiny podhledu (pro správně převazby, se doporučuje izolaci vkládat ve dvou vrstvách).

Na opláštění doporučujeme používat Modré akustické sádrokartonové desky. Oproti běžným sádrokartonovým deskám má upravené sádrové jádro pro lepší akustický účinek. Je protipožární, obsahuje technologii Activ‘ Air a zároveň se dá pořídit i v impregnované variantě, ideální do koupelny.

V neposlední řadě je důležité zmínit, že velmi záleží na provedení dané konstrukce. Absence pěnového napojovacího těsnění na obvodových profilech, prostupy a  příliš velké spáry mohou způsobit znatelné zhoršení akustických vlastností. Jak správně namontovat akustické podhledy najdete v naší Montážní příručce sádrokartonáře (kapitoly 1 a 4). Ke stažení ZDE.

V případě dotazů kontaktujte naše Centrum obchodní a technické podpory.

Ohodnoťte náš článek.