Stavět kvalitně, nízkoenergeticky a krásně? V ČR i na Slovensku je to stále silnější trend, potvrzuje 2. ročník soutěže stavebních projektů BEFFA‘14.

Novinky přidáno 23. října, 2014


Pražský Dům v úžině, ostravský Concept House, bytový dům Ecocity Malešice, rekonstrukce elektrárny v Piešťanoch a pasivní rodinný dům ve Stúpavě se staly vítězi 2. ročníku česko-slovenské soutěže Building Efficiency Awards 2014. Ta hodnotí nejen architekturu, ale také používané materiály a výslednou energetickou náročnost staveb.

„Celkově jsme vybírali z 230 projektů ze Slovenska a České republiky. Odborná porota následně hodnotila v šesti kategoriích. V jedné se shodla, že neudělí první místo – šlo o kategorii revitalizace panelových domů. I zde ale platí, že oceněné projekty jsou na trhu vysoce nadprůměrné,“ řekl tajemník poroty Petr Štěpánek.

 

Kategorii rodinné domy vyhrál pražský Dům v úžině, který dokazuje, že kvalitně stavět lze i na velmi úzké ploše. Pozemek měl pouhé čtyři metry na šířku a čtyři byly i roky, které potřeboval úřad na vydání povolení ke stavbě.

 

Nejlepší dřevostavbou se stal pasivní rodinný dům ve slovenské Stúpavě. Proč je dřevostavba pro lidi stále přitažlivější? Důvodem jsou i finance – délka stavby je totiž výrazně kratší než u klasických cihlových domů.

 

Nejlepším nebytovým domem je v druhém ročníku soutěže BEFFA‘14 ostravský Concept House, rekonstrukcí pak elektrárna ve slovenských Piešťanoch. Ve sféře bytovým domů byla oceněna „normální, kvalitní práce“ Ecocity Malešice.

 

Vedle obvyklých šesti kategorií byla udělena ještě cena hlavního partnera, firmy Saint-Gobain, s názvem Multikomfortní dům. „Vyvíjíme špičkové materiály, které umožňují architektům, projektantům a stavařům nedělat kompromisy, když chtějí stavět nízkoenergeticky a nesnižovat kvůli tomu komfort staveb,“ uvedl Slawomir Szpunar z centrály společnosti Saint-Gobain. Nejlépe se to povedlo architektům Domu pro seniory v Modřicích u Brna, který se stal Multikomfortním domem.

 

Velmi silná konkurence se sešla také v soutěži studentských projektů. Vítězem se stal projekt na Dom smútku. „Jsem velmi rád, že můžeme hodnotit také špičkové studentské práce. V případě vítěze je navíc dobře vidět, proč je to důležité. Projekt by se nejspíš mohl realizovat, tedy nezůstane jen na papíře,“ řekl Doc. Jiří Hirš, také letos vedoucí odborné poroty.

 

Celá soutěž proběhla za podpory skupiny Saint-Gobain a jejích divizí Weber, Rigips a Isover.

 

Kontakt: Martina Vlčková Říhová

Saint-Gobain

Víte že...

Zajímavá fakta a informace ze světa Saint-Gobain

Víte, že historie českého Isoveru začíná u vynálezce eternitu?

Eternit byl vyvinut v 19. století, roku 1899 si jej nechal patentovat pan Ludwig Hatschek, rodák z Těšetic u Olomouce. Hlavní surovinou eternitu je azbest a materiál se využíval zejména pro střešní krytiny. 9. ledna 1921 byla založena společnost ETERNITAS, akciová továrna dehtových výrobků a krycích hmot s výrobním závodem v Častolovicích. Zaměstnávala 558 dělníků a po znárodnění v roce 1945 byla společnost začleněna do Eternitových závodů, n. p. Praha.