Přidáno 21. Březen, 2016
Léto je sice daleko, ale kdo si chce vybrat dobrou dovolenou, má nejvyšší čas. Podobně je to i s festivalem Smetanova Litomyšl. Jistě budou vstupenky ještě v červnu a některé dokonce se slevou, ale kdo chce dobrá místa a atraktivní pořady, měl by se začít zajímat o program již nyní.

2. března byl zahájen předprodej vstupenek. Padesátá osmá Smetanova Litomyšl bude zahájena 9. června a trvat bude do 3. července. Připraveno je 35 pořadů s celkovou kapacitou přes 29 tisíc míst.

 

Velké finále, již tradiční vrchol festivalu, bude připomenutím 70. výročí litomyšlského koncertu České filharmonie, která zde pod taktovkou Rafaela Kubelíka přednesla Mou vlast v neděli 23. června 1946 v rámci hudebních slavností, označených již jako “Smetanova Litomyšl I.“ O měsíc dříve stejný program položil základní kámen festivalu Pražské jaro a Smetanova Litomyšl by tak mohla být považována za jeho mimopražského “sourozence“. Oficiální založení litomyšlského festivalu si však připsal k dobru Zdeněk Nejedlý až v roce 1949, a tak má historii kratší. Jako připomínka zazní pochopitelně Smetanova Má vlast, opět ji zahraje Česká filharmonie, kterou však bude řídit Jakub Hrůša. Očekáván je velký zájem o tento koncert, chystá se proto přímý přenos do Klášterních zahrad, kde jej bude moci bezplatně sledovat kdokoli. Konat se bude jen za příznivého počasí, pokud se vydaří, mohou návštěvníci v zahradách již od 16. hodiny v rámci Odpoledne se Saint-Gobain Adfors vyslechnout koncert dámského vokálního tria Prime Time Voice a strhující kapely Cigánski Diabli.

 

Více zde.