Přidáno 18. Září, 2015
Zelené atrium je prvním pasivním bytovým domem na Slovensku. Pro obyvatele všech 44 bytových jednotek to znamená zejména úsporu bez kompromisů. Definice pasivního domu říká, že na jeho provoz musí stačit méně energie než 15 kilowatthodin na metr čtvereční za rok. Pro představu – je to přibližně o 90 procent méně než v běžném domě postaveném před rokem 1995. K dosažení této bilance autoři stavby použili ty nejmodernější výpočty, technologie a materiály, které z ní dělají slovenský unikát.

Autoři budovy postavené ve smyslu zelené filozofie se nespokojili pouze s jejími nízkými provozními náklady. Tým tvůrců revitalizoval bývalý brownfield a rozhodl se také využít co nejvíce materiálu z původní budovy. „Podařilo se nám zrecyklovat více než 90 procent materiálu. Ze starých cihel a betonu vzniklo předrcením asi 1500 tun recyklátu, který se využil při zásypu a přípravě podloží,“ vysvětluje architekt Miroslav Marko, autor projektu a investor. Z původní budovy se také podařilo zachránit velkou část železobetonové a ocelové konstrukce.
O zamezení úniku tepla z budovy se stará kvalitní izolace všech částí budovy s důrazem na fasádu, střechu a podlahu nad podzemními garážemi od společnosti Isover. Okna jsou tvořena izolačním trojsklem dodávaným společností Glassolutions Nitrasklo, které poskytuje kromě vynikajících izolačních vlastností i možnost solárních zisků. Tepelný komfort a chlazení v budově zabezpečují tepelná čerpadla vzduch – voda a země – voda. Energii ze země využívají prostřednictvím takzvaných energetických pilot, které se nacházejí pod objektem a zároveň slouží jako základy. V letních měsících se odpadní teplo z tepelného čerpadla vzduch – voda využívá na ohřev teplé vody. „Kromě toho, že Zelené atrium je prvním pasivním bytovým domem na Slovensku, máme pro něj v plánu i další prvenství – aspiruje na jeden z nejvýznamnějších certifikátů: mezinárodní certifikát udržitelných budov LEED Platinum,“ vysvětluje architekt Miroslav Marko.
Společnost Rigips byla hlavním dodavatelem sádrokartonových desek a příček. Z materiálů Rigips jsou vyrobeny mezibytové, ale i vnitrobytové příčky, ve starší části i podlahy. Byty jsou od sebe odděleny sádrokartonovými stěnami, jejichž skladba byla navržena ve společnosti Rigips speciálně pro projekt Zelené atrium. Nosné profily jsou vyplněny zvukovou izolací Isover Piano v tloušťce 75 mm. Na profilu z každé strany je osazena deska Rigistabil, která zajišťuje pevnost konstrukce (tato deska se běžně používá při osazování bankomatů). Následně je aplikována Modrá akustická deska, která vylepšuje akustické vlastnosti stěny, a na tuto je osazena deska Activ’Air, která rozkládá emise formaldehydu. Tato skladba stěny v tloušťce 150 mm, při níž je použito celkem 6 desek, zajišťuje ochranu proti hluku nad 60 dB. Norma požaduje 52 dB. Zároveň je příčka skutečně pevná. Protihlukové vlastnosti zajišťuje i dilatace potěrů od stěn, jakož i skutečnost že v mezibytových příčkách nejsou osazena žádná kanalizační ani vodovodní potrubí, která by zhoršovala vlastnosti stěn. Zelené atrium je díky všem těmto technologiím zdravějším místem pro život.
Jednoduché stavební systémy přinesly i úspory během výstavby – suchá výstavba šetří čas a peníze stavebníka. Příčky, které navíc nezatěžují konstrukci, mají výborné tepelněizolační a akustické vlastnosti a jsou variabilní a šetrné k životnímu prostředí.
Pasivní domy musí mít kromě minimalizace tepelných ztrát vyřešeno i větrání. Proto je v každém bytě nainstalována větrací jednotka s rekuperací tepla. Větrání funguje bez nutnosti otevírání oken a díky konstantní výměně vzduchu nehrozí ani tvorba plísní. Chlazení vzduchu v létě zabezpečují opět tepelná čerpadla a podporuje ho nejefektivnější způsob stínění pomocí exteriérových žaluzií.
Fasádu bytového domu zdobí omítka se vzhledem dřeva od společnosti Weber, která nezatěžuje konstrukci a dodává celé budově harmonický vzhled.

 

Zdroj: Materiály pro stavbu

Datum vydání:  15. 9. 2015         

Rubrika: Téma pro energeticky úsporné domy