Zelené atrium – první pasivní bytový dům na Slovensku s materiály Rigips
Autoři budovy postavené ve smyslu zelené filozofie se nespokojili pouze s jejími nízkými provozními náklady. Tým tvůrců revitalizoval bývalý brownfield a rozhodl se také využít co nejvíce materiálu z původní budovy. „Podařilo se nám zrecyklovat více než 90 procent materiálu. Ze starých cihel a betonu vzniklo předrcením asi 1500 tun recyklátu, který se využil při zásypu a přípravě podloží,“ vysvětluje architekt Miroslav Marko, autor projektu a investor. Z původní budovy se také podařilo zachránit velkou část železobetonové a ocelové konstrukce.
O zamezení úniku tepla z budovy se stará kvalitní izolace všech částí budovy s důrazem na fasádu, střechu a podlahu nad podzemními garážemi od společnosti Isover. Okna jsou tvořena izolačním trojsklem dodávaným společností Glassolutions Nitrasklo, které poskytuje kromě vynikajících izolačních vlastností i možnost solárních zisků. Tepelný komfort a chlazení v budově zabezpečují tepelná čerpadla vzduch – voda a země – voda. Energii ze země využívají prostřednictvím takzvaných energetických pilot, které se nacházejí pod objektem a zároveň slouží jako základy. V letních měsících se odpadní teplo z tepelného čerpadla vzduch – voda využívá na ohřev teplé vody. „Kromě toho, že Zelené atrium je prvním pasivním bytovým domem na Slovensku, máme pro něj v plánu i další prvenství – aspiruje na jeden z nejvýznamnějších certifikátů: mezinárodní certifikát udržitelných budov LEED Platinum,“ vysvětluje architekt Miroslav Marko.
Společnost Rigips byla hlavním dodavatelem sádrokartonových desek a příček. Z materiálů Rigips jsou vyrobeny mezibytové, ale i vnitrobytové příčky, ve starší části i podlahy. Byty jsou od sebe odděleny sádrokartonovými stěnami, jejichž skladba byla navržena ve společnosti Rigips speciálně pro projekt Zelené atrium. Nosné profily jsou vyplněny zvukovou izolací Isover Piano v tloušťce 75 mm. Na profilu z každé strany je osazena deska Rigistabil, která zajišťuje pevnost konstrukce (tato deska se běžně používá při osazování bankomatů). Následně je aplikována Modrá akustická deska, která vylepšuje akustické vlastnosti stěny, a na tuto je osazena deska Activ’Air, která rozkládá emise formaldehydu. Tato skladba stěny v tloušťce 150 mm, při níž je použito celkem 6 desek, zajišťuje ochranu proti hluku nad 60 dB. Norma požaduje 52 dB. Zároveň je příčka skutečně pevná. Protihlukové vlastnosti zajišťuje i dilatace potěrů od stěn, jakož i skutečnost že v mezibytových příčkách nejsou osazena žádná kanalizační ani vodovodní potrubí, která by zhoršovala vlastnosti stěn. Zelené atrium je díky všem těmto technologiím zdravějším místem pro život.
Jednoduché stavební systémy přinesly i úspory během výstavby – suchá výstavba šetří čas a peníze stavebníka. Příčky, které navíc nezatěžují konstrukci, mají výborné tepelněizolační a akustické vlastnosti a jsou variabilní a šetrné k životnímu prostředí.
Pasivní domy musí mít kromě minimalizace tepelných ztrát vyřešeno i větrání. Proto je v každém bytě nainstalována větrací jednotka s rekuperací tepla. Větrání funguje bez nutnosti otevírání oken a díky konstantní výměně vzduchu nehrozí ani tvorba plísní. Chlazení vzduchu v létě zabezpečují opět tepelná čerpadla a podporuje ho nejefektivnější způsob stínění pomocí exteriérových žaluzií.
Fasádu bytového domu zdobí omítka se vzhledem dřeva od společnosti Weber, která nezatěžuje konstrukci a dodává celé budově harmonický vzhled.
Zdroj: Materiály pro stavbu
Datum vydání: 15. 9. 2015
Rubrika: Téma pro energeticky úsporné domy