Přidáno 6. Květen, 2016
Zvuk je sice neviditelný, ale všudypřítomný. Jako hudební. produkt může být příjemný. Změní-li se však v hluk rušné ulice,. blízkého nádraží nebo snad letiště, už je situace jiná.. Na protihlukové parametry zasklení se často zapomíná. Při prvotním výběru není toto kritérium na předních místech. Zeptáte-li se však někoho po delší době, co by na svých oknech nebo příčkách změnil, co mu na stávajícím zasklení vadí, náhle toto kritérium postoupí o několik příček výše.

Naše divize GLASSOLUTIONS se jako součást společnosti SAINT-GOBAIN rozhodla zapojit do letošní akce „Rok 2016 rokem AKUSTIKY“. Společně s dalšími divizemi Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., což jsou Ecophon, Isover, Rigips aWeber, si akustiku vybrala pro tento rok jako stěžejní téma. Cílem je zvýšit povědomí zákazníků a odběratelů o tom, které materiály jim mohou vyřešit problém nadměrného hluku. Proto již na konci roku 2015 začala příprava přednášek dalšího ročníku fóra pro architekty a projektanty, samozřejmě s tímto nosným tématem. SAINT-GOBAIN Fórum představovalo osm seminářů v osmi městech. Celkem osm přednášejících na nich mělo 76 přednášek zaměřených na akustiku budov. Více informací najdete na internetových stránkách fóra www.sgforum.cz

 

ZBAVTE SE RUŠIVÉHO HLUKU!

 

Co tedy GLASSOLUTIONS a akustika? Co můžeme v tomto směru nabídnout a co o tlumení hluku ze sousedství můžeme říci? Hladina pouličního hluku se sice může ve večerních hodinách snížit, ale to ještě neznamená, že při něm dokážeme usnout. A pokud přece jen usneme, tak naše tělo a mysl vlastně stejně neodpočívají. Podvědomě hluk vnímáme, a náš mozek se proto nedokáže vypnout.

            Přitom stačí tak málo. Použít materiály a konstrukce, které umějí tlumit průchod zvuku do interiéru. Argumentace o navýšení ceny zde není zcela namístě. Někdy i za málo peněz je hodně muziky. Nemusíte přece používat speciální lepená skla s fólií typu Silence. Ale pokud sousedíte s letištěm, ani tomu se nevyhneme.

            Proveďme si jednoduchou demonstraci u klasického izolačního dvojskla, které najdete na stovkách našich domů. Pouhou změnou tloušťky exteriérového skla dojde ke zlepšení. A pokud je kombinujeme se sklem lepeným, je už změna radikální (viz tabulka). Navíc okamžikem použití lepeného skla získáme „Odolnost vůči vloupání ve třídě P2A (u složení 44.2)“.

            Protihluková zasklení můžeme použít nejen s dvojskly nebo trojskly. Dnes už můžeme dodat speciální neprůzvučné dveře CLIP-IN® DOOR a příčky pod obchodním označením CLIP-IN SILENCE®. Vytvoříte si tak v jednom prostoru oddělené zasedací místnosti, kde parametry Rw mohou dosahovat 32 až 48 dB. Protihluková zasklení nemusejí být jen z izolačních skel, funkci plní i jednoduchá bezpečnostní skla lepená STADIP® a STADIP SILENCE®.

PŘÍRUČKA PRO AKUSTIKU I MOBILNÍ APLIKACE

 

V rámci již zmiňovaného SAINT-GOBAIN Fóra byla vydána i další užitečná příručka. Pokud budete chtít získat povšechnou informaci v nenáročné formě, pak vám ji vřele doporučíme. PŘÍRUČKA PRO AKUSTIKU se věnuje nejen sklu, ale i ostatním materiálům. Můžete si ji stáhnout z našich webových stránek v elektronické podobě. A pokud dáváte přednost tištěné podobě, můžete si o ni požádat pomocí webového formuláře. V příručce najdete popis jednotlivých produktů vhodných pro jednotlivé typy staveb. Je přehledně rozdělená do kapitol, které se věnují jednotlivým typům povrchů, izolací a zasklení. Podkapitoly se zaměřují na střechy, fasády, příčky, podhledy, vnitřní prosklení atd. V závěru najdete přehled nejdůležitějších právních a technických norem týkajících se prostorové akustiky.

            Nemůžeme zapomenout ani na vynikajícího pomocníka, chytrou aplikaci pro Android a iOS: akustický simulátor od Saint-Gobain Glass GLASS dBstation. Díky němu můžete snadno zjistit, jaká jsou nejvýkonnější skla pro okna podle hlučnosti okolí. Aplikace má v sobě nahraná prostředí s různou hlučností, která se běžně vyskytují v našem okolí. Pro každou z těchto situací si můžeme přidávat různé zasklení v různých skladbách. Přesnost akustických snížení závisí na kvalitě reprodukce zvuku. Pro dosažení optimálních podmínek doporučujeme použít sluchátka. Vnímání dosažených rozdílů bude věrnější a bez rušivých prvků z okolí.

            Pokud preferujete osobní nebo telefonické jednání, navštivte na našich stránkách KONTAKTY, kde najdete telefonní spojení na fundované odborníky, kteří vám rádi a ochotně poradí v okamžiku, kdy: „Řešením je sklo!“

 WWW. GLASSOLUTIONS.CZ

 

4.5.2016    Development news    str. 22    Projekty/projects