Přidáno 31. Prosinec, 2015

           

LISTOPAD 31,4 mld. Kč Švédská společnost Trelleborg koupila od podnikatelů Oldřicha Šlemra a Tomáše Němce gumárenský holding ČGS, pod nějž spadají značky Mitas, Rubena nebo Savatech.

 

LEDEN 15,0 mld. Kč Energetický a průmyslový holding Daniela Křetínského, Patrika Tkáče a investorů blízkých J&T koupil od E-ON sedm uhelných a plynových elektráren v Itálii za 592 milionů eur.

 

PROSINEC 10,1 mld. Kč Holding EPH se dohodl na koupi třetinového podílu ve společnosti Slovenské elektrárne od italského Enelu. Ve druhé fázi má získat další třetinu za stejnou cenu.

 

ŘÍJEN 5,4 mld. Kč Další obchod, za kterým stojí Daniel Křetínský. Spolu s Jakubem Havrlantem a Patrikem Tkáčem získal od jihoafrické skupiny Naspers český e-shop Mall.cz a srovnávač cen Heureka. PROSINEC 4,7 mld. Kč Souboj o potravinářskou skupinu Hamé nakonec vyhrál norský holding Orkla, který v Česku vlastní Vitanu. Za Hamé Norové zaplatí islandsko-lotyšskému fondu Nordic Partners 4,7 miliardy korun.

 

LEDEN 4,2 mld. Kč AEW Europe odkoupila od developerské Panattoni Europe logistický park v Dobrovízi u Prahy, jehož součástí je i hala pro internetový obchod Amazon.

 

ZÁŘÍ 1,9 mld. Kč Čínská skupina CEFC oznámila, že za 1,9 miliardy korun získá 80 procent Pivovarů Lobkowicz, se kterými se obchoduje na pražské burze. Jedná se o sedm českých pivovarů.

 

ČERVENEC 1,34 mld. Kč Čínská strojírenská společnost ShaanGu Power odkoupila od českých zakladatelů a majitelů Ekolu 75procentní podíl ve firmě. Ekol vyrábí turbíny, kotle a zařízení do energetiky.

 

LEDEN 1,3 mld. Kč Brněnské nákupní centrum Campus Square koupila letos v lednu společnost CBRE Global Investors. Získala ho od developerské společnosti AIG.

 

ŘÍJEN 1,00 mld. Kč Stavebniny Raab Karcher koupil od koncernu Saint-Gobain slovenský podnikatel Pavol Kollár, který vlastní síť prodejen Stavmat Stavebniny. Ta se po transakci stane dvojkou na českém trhu. Zdroj: EY, HN

 

28.12.2015 Hospodářské noviny str. 10 Téma