Přidáno 7. Březen, 2016
Nikdy dříve se skupině Saint-Gobain nedařilo v Česku tak dobře jako loni. Tuzemským pobočkám jedné z největších stavebních společností na světě vzrostl v minulém roce provozní zisk o čtvrtinu a přesáhl 123 milionů eur, tedy přes tři miliardy korun. Skupina, která se zabývá i výrobou autoskel, zároveň utržila více než 620 milionů eur, přes 16,5 miliardy korun.

"Loňské výsledky souvisí s růstem stavebního trhu v České republice a navazující stavební výroby," vysvětluje generální delegát pro všechny závody Saint-Gobain v Česku Tomáš Rosák.

Francouzská skupina, jejíž kořeny sahají do 17. století, začala v České republice podnikat v roce 1992. Aktuálně do ní patří šest společností, které mají pod sebou 14 závodů. V nich pracuje okolo 3500 zaměstnanců. Ti vyrábí a vyvíjí zejména produkty pro stavební a automobilový průmysl.

Za růstem provozního zisku stojí především vlastní vývoj, díky němuž může skupina prodávat s vyšší marží. Do jejího portfolia patří například závod v Hořovicích, kde se vyrábí čelní skla pro automobilky, mimo jiné pro mladoboleslavskou Škodu. Mezi zákazníky ale také patří luxusní značky jako Ferrari, Maserati či Bentley. Právě ti nakupují u divize Saint-Gobain Sekurit různé typy skel. Jsou například vyhřívaná, mají zabudovanou anténu či displej pro řidiče.

V čele hořovické firmy stojí Martina Hasmanová, která je jedinou ženou na tak vysoké manažerské pozici v rámci skupiny v Česku.

Továrna na skla už nedokázala uspokojit stále rostoucí poptávku po svém zboží, a proto loni postavila novou halu, výrobní linku a nakoupila roboty. Díky téměř miliardové investici může hořovický závod zdvojnásobit výrobu.

Saint-Gobain bude v Česku investovat i letos. "V tomto roce plánujeme investice ve výši 1,3 miliardy korun, největší část sumy hodláme vložit do rozšíření Adforsu," přibližuje Rosák. Divize Adfors v Litomyšli vyrábí technické textilie ze skelného vlákna pro stavebnictví. Právě tato továrna je nejvýdělečnějším závodem v rámci celé skupiny v Česku. Loni utržila okolo 5,5 miliardy korun, což je o dvanáct procent více než předešlý rok.

Během posledního roku se dařilo i divizi stavebních materiálů, kam spadají společnosti Rigips, Weber, Isover a Ecophon.

Růst tuzemských hospodářských výsledků kopírují i globální čísla firmy. Té za loňský rok celosvětově stouply tržby o tři procenta téměř na 40 miliard eur, asi 1,082 bilionu korun.

"Skupina dokončila klíčové úkoly v reorganizaci svého obchodního portfolia, když prodala divizi lahví Verallia," komentoval globální výsledky výkonný ředitel skupiny Saint-Gobain Pierre-André de Chalendar.

Podle zpráv z trhu je zřejmé, že se bude stavebnímu průmyslu dařit i letos. "Naši zákazníci, tedy stavební firmy, mají dostatek zakázek, zejména pak takových, které uplatňují na menších a středních projektech," dodal Tomáš Rosák.