Vydržíme 30 dní bez jídla, 3 dny bez vody, ale jen 3 minuty bez dýchání. Čerstvý vzduch nepotřebujeme jen pro své pohodlí, ale hlavně pro své zdraví. Otázkou je, co dýcháme, když 90 % svého času trávíme v uzavřených prostorách.

Jak na zdravé bydlení a kvalitní vzduch?

  • Okna
    Dobře utěsněná okna jsou prvním základem toho, že se vzduch zvenčí dostane do budovy jen, když se rozhodnete. Když je venku prašno nebo smog, vůbec je neotvírejte, o čerstvý vzduch se postará větrací systém.
  • Rekuperační jednotka
    ​Stará se o kvalitu vzduchu v budově. Udržuje ji při relativně stálé teplotě (20–23 °C) a vlhkosti (40–60 %). Koncentrace CO2 drží pod hodnotou 800 ppm, takže v místnosti je stále „vyvětráno“. Filtry pak dokáží zachytit prach a roztoče, a tak vzduch v budově je opravdu čistý.
  • Omítky a tapety
    Vnitřní stěny v místnostech můžete opatřit materiály, které dlouhodobě zachycují formaldehyd, a tím snižují jeho koncentraci ve vzduchu. 

Jaká řešení Saint-Gobain nabízí?

Rigips vyrábí a dodává sádrokartonové desky s technologií Activ’Air. Jedná se o inovativní a trvalé řešení pro zkvalitnění ovzduší doma nebo v kanceláři. Tato technologie odstraňuje až 70 % formaldehydu v ovzduší. Výsledkem je čistý vzduch v interiéru. Activ’Air neztrácí účinnost ani po úpravě povrchu malováním nebo tapetováním běžnými prodyšnými materiály. 

Podobné řešení, které odbourává formaldehyd z vnitřního prostředí, nabízí Adfors v podobě natíratelných tapet NOVELIO® CleanAir. Ty absorbují a permanentně pohltí 70 % formaldehydů ze vzduchu, a to i přes několik nátěrů akrylové barvy. Jejich účinek se projevuje okamžitě a je trvalý. 

Isover nabízí unikátní řešení pro zelené střechy. Základem systému vegetačních střech jsou panely ze speciálních minerálních vláken, určené pro přímé pěstování rostlin. Největší výhodou tohoto způsobu ozelenění je výrazně menší přitížení nosných konstrukcí, lepší hospodaření s vodou ve střeše, tepelněizolační funkce a celkové zjednodušení a zlevnění skladeb vegetačních střech.

Weber dodává výrobky pro odstranění plísní z vnitřního prostředí. Vzhledem k tomu, že plísně se šíří i vzduchem, je bezpodmínečně nutné je odstraňovat vždy mokrou cestou! Pokud se problém neřeší, plíseň se rozrůstá a má negativní zdravotní dopady. Řešením jsou plně omyvatelné disperzní nátěry, vnitřní minerální nátěry na bázi vodního skla nebo odstraňovač řas, mechů a lišejníků, který ošetřuje napadené omítky.