Dostatek světla není příjemný nadstandard, ale každodenní nezbytná potřeba. Má vliv na naši náladu, na to, jak efektivně pracujeme, i na naše zdraví. Máte doma dost světla? Už dlouho žijeme v době, kdy trávíme většinu času v uzavřených prostorách a zůstáváme vzhůru i po setmění, a tak používáme umělé světlo každý den. Přitom přirozené denní světlo je doslova nezbytné k životu, ovlivňuje náš spánkový rytmus, mnohé metabolické procesy v těle a naše zdraví celkově.

Jak na světelný komfort?

 • Kvalitní okna
  Dobrá okna s trojstěnnými skly dovnitř pustí dostatek světla, zároveň ale izolují teplo. Jejich součinitel prostupu tepla by měl být 0,8 W/(m2K). Aby se místnosti skrze okna v létě nepřehřívaly, je třeba myslet na zastínění.
 • Optimální velikost oken
  Aby byla místnost prosluněná dle normy, je potřeba, aby okna zabírala alespoň jednu desetinu plochy místnosti. Jinak ale platí jednoduchá zásada, že rozumná velikost prosklení je do 40 % plochy jižní fasády.
 • Umělé osvětlení
  Velká okna je dobré doplnit úsporným LED osvětlením. Moderní technologie umožňují i dálkové ovládání či změnu barev světelného zdroje. Svítidla nemusí být jen na stropě, zabudovaná mohou být i do atik nebo podhledů. 

  Jaká řešení Saint-Gobain nabízí?

  Glassolutions je jedním z největších dodavatelů řešení pro residenční i neresidenční výstavbu. Vyrábí a dodává izolační trojsklo s integrovanou meziskelní žaluzií pro dynamickou regulaci prostupu světla a tepla přes sklo. Dále nabízí izolační trojsklo s maximální propustností světla a velkými zisky tepla. Prostupnost světla u tohoto skla je 73 %, solární faktor g = 62 %, hodnota Ug= 0,8 W/m2K. Dalším řešením Glassolutions je voděodolné sklo, na němž je téměř neviditelný povlak. Je tedy velmi transparentní a nemění vnímání barev. Tepelným zpevněním získává na odolnosti a bezpečnosti. Voda po jeho povrchu lépe stéká, což zabraňuje usazování vodního kamene a vzniku skvrn. Pro regulaci slunečního svitu dodává Glassolutions exteriérová skla s protislunečním pokovením, které má neutrální vzhled a funguje jako protisluneční ochrana a izolace zabraňující úniku tepla z místnosti. Naopak pro zabránění přístupu světla, resp. zajištění soukromí sousedících prostorů, vyrábí vrstvené sklo s fólií z tekutých krystalů, které umožňuje okamžitý přechod z průsvitného stavu na průhledný. Prosvětlení interiérů zajišťuje bezpečnostní sklo s barevnými fóliemi, v široké paletě odstínů, průhledném i průsvitném provedení. Použití v interiéru pro příčky, zábradlí či dveře nebo do izolačních skel fasád či venkovních stříšek. Glassolutions dále nabízí širokou nabídku ornamentních skel pro výrobu celoskleněných dveří, určených jako výplně stavebních otvorů, ať už stávajících nebo nových. Pro výrazné zabránění přístupu slunečního světla do interiéru dodává Glassolutions protisluneční sklo, které se používá v případě potřeby velmi reflexního vzhledu budovy. Hmota skla může být zabarvena do zeleného či bronzového odstínu.