Weber

Technologické přestávky a návaznost prací

Technologické přestávky a návaznost prací

 

V dnešní uspěchané době se technologickým přestávkám příliš prostoru nedává. Pokud ale nezajistíme potřebný čas pro vyzrávání materiálů, můžeme si přidělat více starostí než radosti z hotového díla. Každý materiál potřebuje určité podmínky a čas pro své vyzrávání.

U jádrových vápenocementových omítek platí obecné pravidlo 1 mm / 1 den zrání. Tedy pokud nahazujeme jádrovou omítku v tloušťce 15 mm, měla by omítka zrát 15 dní a to při teplotách
od + 5°C.

Podobně je tomu i u zrání základní vrstvy stěrkové hmoty s výztužnou sklovláknitou síťovinou na tepelné izolaci fasády domu.

Při běžných teplotních podmínkách a standardních hmotách je doporučováno, aby základní vrstva zrála nejméně 5 dní před aplikací penetrace a fasádní pastovité omítky.
S tím mimo jiné souvisí například i doba pronájmu lešení (pokud je třeba). Pokud provádíme fasádu na zdivu, které nevyžaduje dodatečné zateplení, je třeba počítat s dobou pronájmu lešení po celou dobu aplikace omítky, jejího zrání a aplikace finálních vrstev (penetrace, nátěr nebo pastovitá omítka).

Provádění potěrů cementových či anhydritových má také své náležitosti.

Betonové potěry zrají kratší dobu, nicméně i zde je nutné pamatovat, že pouze dodržením teplotních podmínek a technologické přestávky, může materiál správně vyzrávat a následně tak plnit svoji funkci dlouhé roky. Aplikace následných vrstev (např. lepená dlažba) se na cementových potěrech smí provádět při maximálně 5 % vlhkosti.

U anhydritového potěru je to max. 0,5 %. Je-li součástí skladby podlahové vytápění, snižuje se maximální dovolená vlhkost o 0,5 % u cementového a 0,2 % u anhydritového potěru.

Kde najdete údaje o aplikaci materiálů a jejich délce zrání?

 
Nevíte si rady? Ozvěte se nám. Rádi vám poradíme.
Ozvěte se nám  
domecek