Přidáno 22. Březen, 2021
Ačkoliv je malba na SDK deskách ve většině případů dostačující, nemusí být z hlediska estetiky či jiných požadovaných vlastností povrchu zcela optimální.

Stále častěji vznikají v těchto ohledech vyšší požadavky, které je možné řešit např. aplikací sklovláknitých tapet Adfors. Naše produkty mohou být použity jak v novostavbách, tak v případě renovací.

Hlavní výhody:

Estetika povrchu 

Snadné krytí prasklin v podkladu

Omyvatelnost

Mechanická odolnost

Rychlost aplikace

Zdravotní nezávadnost

Jednoduchá budoucí výměna za jiný typ povrchové krytiny

Výběr tapety Adfors Novelio

Ze sortimentu Adfors je možné vybírat celkově z 5 řad tapet:

Classic

Renovation

Magnetic

Decoration

Nature 

Jelikož se každá řada liší svou funkcí, dále se budeme věnovat již pouze tapetám Nature. Tato nová řada s názvem ADFORS Novelio® Nature je ideálním řešením pro budovy, ve kterých je třeba dosáhnout špičkového estetického vzhledu při zachování mechanické odolnosti a vynikajících environmentálních vlastností.

Aplikace

Před samotnou aplikací tapet je nutné vhodně připravit podklad. Konstrukce ze sádrokartonových desek je nutné zatmelit (naprosté minimum je provedení základního tmelení ve 2 krocích a to včetně výztužných pásek). Standardně se provádí tmelení v kvalitě Q2, nicméně s ohledem na budoucí možnosti snadného odstranění je vhodnější volbou tmelení v kvalitě Q3. U kvality Q3 je možné provádět případně také tmelení bez broušení pomocí tmelu Rifino TOP a speciální špachtle. Více informací ohledně tmelení SDK konstrukce najdete v našem příspěvku Stupně kvality hotových povrchů sádrokartonových konstrukcí

Před aplikací tapety je nutné zkontrolovat případně také, zda není povrch zaprášený, mastný či jinak znečištěný (jedná se zejména o starší SDK konstrukce). Pro sjednocení savosti podkladu je doporučeno povrch stěn napenetrovat běžnou interiérovou penetrací. 

Samotné tapety se k SDK deskám lepí pomocí disperzního lepidla pro sklovláknité tapety. Pro aplikaci je zapotřebí běžně, metr, nůž, váleček, štětec, vodováha, plastová špachtle na vyhlazení tapety a odstranění případných bublin a fasádní špachtle či lať pro rovné odříznutí přesahu tapety.

Je možné zhlédnout instruktážní video a v případě dotazů se můžete obrátit na kolegu Michala Doubravu – michal.doubrava@saint-gobain.com.