Přidáno 2. Červen, 2020
Sádrokartonová příčka, jednoduchá, rychlá a při správném provedení akusticky a protipožárně účinná konstrukce. V některých případech je daleko účinnější než jiné technologie. To všechno může příčka ze sádrokartonu splňovat při správném namontování.

Setkáváme se s porušeními montážních pravidel, kdy může dojít k úplnému ztracení odzkoušených vlastností či porušení statiky konstrukce.

  • Prvním krokem při montáži příčky je vyměření a následná montáž obvodových vodorovných UW profilů a svislých CW profilů. Tyto obvodové kovové profily jsou přímo v kontaktu s nosnou konstrukcí. Aby nedocházelo k přenosu hluku, je potřeba profily podlepit pěnovým napojovacím těsněním. Tento krok je často opomíjený, jelikož to ‘‘není vidět‘‘, ale po montáži to bude rozhodně slyšet.

 

  • Stojiny (CW profily) se ve většině případů nespojují s obvodovými UW profily. Při spojení těchto dvou profilů k sobě zamezíme možnosti pohybu a dilataci konstrukce. (Výjimkou je prostor kolem otvoru v sádrokartonové příčce, toto místo je potřeba zajistit, a proto se např. kolem dveří UW profil s CW profilem spojuje např. perforačními kleštěmi.)
  • Montážní profily (stojiny) jsou u příčky profily CW, které se vyrábí v několika délkových rozměrech. Příčky mají různé výšky, a někdy je tedy nutné profily napojit. V tom případě musíme vytvořit příložku, která se dá provést více způsoby. Dutina u napojení C se velmi často  nevycpe minerální izolací a vzniká akustický most.

 

  • Při montáži opláštění se desky orientují vždy na výšku ke svislým CW profilům. Používání zbytků desek na opláštění příčky je možné, ale je nutné dodržet minimální šířku přířezu, aby nedošlo k narušení celistvosti konstrukce. Používá se přířez s minimální šíří 400 mm a neměly by být dva přířezy vedle sebe ani nad sebou, aby nedocházelo ke vzniku křížových spár.

  • Desky opláštění by neměly být montovány ,,na doraz“ k obvodové konstrukci. Správně by měla vzniknout mezera po obvodu celé konstrukce 5 - 10 mm, kterou je možné po montáži dotmelit. Detaily na zapravení rohů a koutů se dozvíte v článku Jaké pásky mohu použít do vnitřních koutů v podkroví? 

 

Veškerým nedokonalostem se dá vyvarovat v případě důkladné přípravy. Jak na montáž sádrokartonu se dozvíte v oficiálním technologickém předpise montáže, kde má společnost Rigips uvedené veškeré montážní zásady. Stavbu sádrokartonové příčky taktéž můžete shlédnout v montážním videu

Materiály na sádrokartonové konstrukce lze objednat u smluvních distributorů. A pokud byste se nechystali realizovat SDK příčku svépomocí, zadejte si poptávku na portále NejŘemeslníci.cz a poptejte zkušeného řemeslníka. 

V případě dotazů jsme k dispozici - kontaktujte Centrum technické a obchodní podpory