Přidáno 3. Květen, 2021
Vnitřní zateplení obvodových stěn je vždy rizikové a složité. Před realizací je třeba provést projekt vnitřního zateplení zpracovaný specialistou na tepelnou ochranu budov.

Výpočty pro projekt se provádí v programech, které umí zhodnotit nestacionární stav a dynamické změny v konstrukci, např. Dephin a nebo Wufi. V případě nesprávného provedení vnitřního zateplení hrozí vznik vad a poškození konstrukce vlivem vlhkosti. V důsledku nadměrné vlhkosti může dojít i k poruše statiky stavby a následné destrukci. U staveb s dřevěnými konstrukčními prvky (stropní trámy, hrázděné zdivo) je třeba řešit spolehlivost provedení tak, aby dřevo nemohlo podlehnout zkáze. Nejčastější příčinou statických problémů dřevěných konstrukcí je střídání vlhkosti ve dřevě, bobtnání a sesychání dřeva, tvorba trhlin a snížení pevnosti dřeva.

V případě  zateplení ze strany interiéru polystyrenem volíme extrudovaný polystyren (XPS) s difuzně těsnou stěrkou, nebo vakuové panely zalité v desce XPS. Vnitřní zateplení obvodových stěn by bylo možné vytvořit předstěnou (konstrukce divize Rigips) s vložením minerální izolace za použití parozábrany. Jak je ale výše uvedeno, i  zde je nutný tepelně technický výpočet, aby nedocházelo ke kondenzaci vody, porušení a degradaci konstrukce a následnému vzniku plísní i jiných škůdných procesů.

Vhodným materiálem je čedičová izolace v deskách:

Isover Aku (λD = 0,035, rozměr 1200 x 625 mm)

Isover UNI (λD = 0,035, rozměr 1200 x 600 mm)

Isover Orsik (λD = 0,037, rozměr 1200 x 625 mm)  

nebo ze skelných izolací v podobě rohože:

Isover Piano (λD = 0,037, šíře pásu 625 mm)

Isover Evo (λD = 0,035, šíře pásu 625 mm)

Isover Unirol Profi (λD = 0,033, šíře pásu 1200 mm)

Isover Multiplat 35 (λD = 0,035, deska skelná 1200 x 625 mm)  

Parobrzda:

Isover Vario KM Duplex UV – velmi pevná parobrzda s proměnnou difuzní tloušťkou 0,3 – 5 m a UV stabilizací

Isover Vario KB1 – lepicí páska pro vzduchotěsné přelepení přesahů parobrzdy Vario KM Duplex UV

Isover Vario MultiTape SL – vysoce pružná lepicí páska k lepení detailů styku parobrzdy a dřevěné konstrukce či prostupů instalaci skrz parobrzdu

Isover Vario Double Fit– těsnící hmota pro vzduchotěsná připojení parozbrzdy ke konstrukci  

Uvedené materiály lze zakoupit u smluvních distributorů, a pokud byste se nechystali realizovat úpravy svépomocí, můžete využít portálu NejŘemeslníci.cz a poptat zkušeného řemeslníka.   V případě dotazů kontaktujte naše Centrum technické a obchodní podpory.