Stavět kvalitně, nízkoenergeticky a krásně? V ČR i na Slovensku je to stále silnější trend, potvrzuje 2. ročník soutěže stavebních projektů BEFFA‘14.

Novinky přidáno 23. října, 2014


Pražský Dům v úžině, ostravský Concept House, bytový dům Ecocity Malešice, rekonstrukce elektrárny v Piešťanoch a pasivní rodinný dům ve Stúpavě se staly vítězi 2. ročníku česko-slovenské soutěže Building Efficiency Awards 2014. Ta hodnotí nejen architekturu, ale také používané materiály a výslednou energetickou náročnost staveb.

„Celkově jsme vybírali z 230 projektů ze Slovenska a České republiky. Odborná porota následně hodnotila v šesti kategoriích. V jedné se shodla, že neudělí první místo – šlo o kategorii revitalizace panelových domů. I zde ale platí, že oceněné projekty jsou na trhu vysoce nadprůměrné,“ řekl tajemník poroty Petr Štěpánek.

 

Kategorii rodinné domy vyhrál pražský Dům v úžině, který dokazuje, že kvalitně stavět lze i na velmi úzké ploše. Pozemek měl pouhé čtyři metry na šířku a čtyři byly i roky, které potřeboval úřad na vydání povolení ke stavbě.

 

Nejlepší dřevostavbou se stal pasivní rodinný dům ve slovenské Stúpavě. Proč je dřevostavba pro lidi stále přitažlivější? Důvodem jsou i finance – délka stavby je totiž výrazně kratší než u klasických cihlových domů.

 

Nejlepším nebytovým domem je v druhém ročníku soutěže BEFFA‘14 ostravský Concept House, rekonstrukcí pak elektrárna ve slovenských Piešťanoch. Ve sféře bytovým domů byla oceněna „normální, kvalitní práce“ Ecocity Malešice.

 

Vedle obvyklých šesti kategorií byla udělena ještě cena hlavního partnera, firmy Saint-Gobain, s názvem Multikomfortní dům. „Vyvíjíme špičkové materiály, které umožňují architektům, projektantům a stavařům nedělat kompromisy, když chtějí stavět nízkoenergeticky a nesnižovat kvůli tomu komfort staveb,“ uvedl Slawomir Szpunar z centrály společnosti Saint-Gobain. Nejlépe se to povedlo architektům Domu pro seniory v Modřicích u Brna, který se stal Multikomfortním domem.

 

Velmi silná konkurence se sešla také v soutěži studentských projektů. Vítězem se stal projekt na Dom smútku. „Jsem velmi rád, že můžeme hodnotit také špičkové studentské práce. V případě vítěze je navíc dobře vidět, proč je to důležité. Projekt by se nejspíš mohl realizovat, tedy nezůstane jen na papíře,“ řekl Doc. Jiří Hirš, také letos vedoucí odborné poroty.

 

Celá soutěž proběhla za podpory skupiny Saint-Gobain a jejích divizí Weber, Rigips a Isover.

 

Kontakt: Martina Vlčková Říhová

Saint-Gobain

Víte že...

Zajímavá fakta a informace ze světa Saint-Gobain

Víte, že tvárná litina je 100% a neomezeně recyklovatelný materiál?

To platí i pro původní materiál – šedou litinu, kterou PAM vyráběl od svého založení v polovině 19. století. Technologie přeměny šedé litiny na tvárnou (tzv. modifikace hořčíkem) byla objevena v roce 1943, výrobky z tvárné litiny vyrábí PAM již více než 50 let.

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.